Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir, aslen nereli? Mahmut Efendi Hazretleri neden öldü, hastalığı ne? İşte sözleri…

İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Efendi Hazretleri olarak anılan 93 yaşındaki Mahmut Ustaosmanoğlu yaşamını yitirdi. Peki bir süredir yoğun bakımda tedavi gören Mahmut Efendi Hazretleri kimdir, aslen nereli? Mahmut Efendi Hazretleri neden öldü, hastalığı ne? İşte sözleri ve eserleri…

featured

Bir süre önce yoğun bakıma kaldırılan İsmail Ağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu‘nun vefat haberini torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu sosyal medyadan açıkladı. Ustaosmanoğlu, “Mahmud efendi hazretleri dedem hazreti Allah’a vasıl oldular” dedi.

MAHMUT EFENDİ HAZRETLERİ NEDEN ÖLDÜ?

Böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında yaşamını kaybeden Nakşibendi Tarikatının İsmailağa Cemaat şeyhi olan ve Allah dostlarından Mahmut Ustaosmanoğlu 93 yaşında Hakk’a yürüdü.

İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfının sosyal medyadan yapılan açıklamada, “Sevgili şeyhimiz Mahmut Efendi Hazretlerimiz Hakk’a yürümüş ahirete irtihal etmiştir. Cümle ümmet-i Muhammed’in başı sağ olsun.” ifadelerini paylaştı.

MAHMUT EFENDİ HAZRETLERİNİN CENAZESİ NEREDE VE NE ZAMAN?

Mahmut Efendi Hazretleri’nin cenazesi 24 Haziran Cuma günü Cuma namazına müteakip Fatih Camii’nden kılınacak namazın ardından kılınacak.

MAHMUT USTAOSMANOĞLU KİMDİR?

Mahmut Ustaosmanoğlu, 1929 senesinde Trabzon’da dünyaya geldi. Gençliğinde etraftaki köylerin hocalarından ders aldı. 16 yaşında icazet aldı. İcazetinden sonra köyünde ders vermeye başladı. Henüz askerlik çağına gelmeyecek kadar genç yaşında, yetiştirmiş olduğu talebelerine icazet verdi. 16 yaşındayken evlendi.

1952 senesinde şeyhi Ali Haydar Efendi ile tanıştı. Askerlik dönüşünde Ali Haydar efendi tarafından İsmailağa Camii’nde imamlık yapması üzerine davet aldı. 1954 senesinde İsmailağa Camii’nde imamlık görevine başlayan Mahmut Ustaosmanoğlu, bu görevini 1996 senesinde emekli olana kadar sürdürdü.

2010 senesinde İstanbul’da düzenlenen Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu’ndan sonra kendisine İslam’a Üstün Hizmet Ödülü verildi.

Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yetiştirdiği ünlü talebeleri arasında “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de vardır.

ESERLERİ

Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yazdığı ve onun hakkında yazılan eserler:

– Ruhul Furkan Tefsiri (Henüz 18. cilde kadar yazılmıştır ve 54 cilt olması beklenmektedir)(Açıklamalı Kur’an tefsiri)

– Sohbetler (6 Cilt) (Kendi yapmış olduğu sohbetler)

– Risale-i Kudsiyye (2 Cilt) (Yanyalı Mustafa İsmet Garibullah’ın eserinin tercüme ve izahı)

– Umre Sohbetleri

– Fatiha Tefsiri

– Âyete’l Kürsî ve Amene’r-Rasûlü Tefsiri

– Kur’an-ı Kerim’in Faziletleri ve Okuma Âdabı

– Efendi Babam Buyurdu ki

– Kurânı Mübîn ve Kelime Mânalı Meâli Âlîsi

– Kuranı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi

– Efendi Hazretlerimizin Hatm-i Hâce Sohbetleri

– İrşadül Müridin

– Mahmud Efendi Hazretlerinden Duâlar

– Asrın Müceddidi Mahmud Efendi Hazretleri ile Huzur İkliminde İrşad Umresi 2011

– Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu Ödül Töreni

– Tembihat

– Mektubatı Mahmudiyye

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir