Madenciler: “14 yıldır madenciyi kandırıyorlar”

featured

 

Geçtiğimiz haftalarda Ankara’ya yürümek isterken Manisa’nın Salihli ilçesinde jandarma tarafından engellenen ve gözaltına alınan madenciler, 24 gün bekledikten sonra sorularına çözüm bulunmayınca tekrar Ankara’ya yürümek istediler.

YAKA PAÇA YOL KENARINA ALINDI

Kırkağaç Çam Mesire Alanı’nın önündeki karayoluna oturma eylemi yapan Somalı tazminat mağduru madenciler ilk olarak jandarmanın ablukasına alındı. Oturma eylemlerini devam ettiren madenciler daha sonra jandarma ekipleri tarafından yaka paça tutularak yol kenarına alındı. Yol kenarına zorla alınan madenciler ‘Direne Direne Kazanacağız’ diye slogan attılar. Bazı madenciler, ‘Madem gücünüz var gidin o patronları alın gelin. Gücünüz bize mi yetiyor sizin” sözleriyle sitem ettiler.

Madencilere müdahale eden jandarma ekibini başında bulunan üsteğmen ise, yol ortasında oturma eylemine ve yürüyüşe izin veremeyeceklerini dile getirdi.

“14 YILDIR MADENCİYİ KANDIRIYORLAR”

Jandarmanın müdahalesine tepki gösteren Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Sorumlusu Başaran Aksu, 24 gündür sorunlarına çözüm beklediklerini ancak çözüm bulunmayınca tekrar yürüyüş kararı aldıklarını dile getirdi.

Başaran Akarsu jandarma ile yaptığı konuşma kameralara şöyle yansıdı;

“14 yıl oldu. 14 yıldır madenci bekliyor, 14 yıldır madenciyi kandırıyorlar, 14 yıldır madenciye söz veriyorlar, 14 yıldır o seçim bu seçim, su seçim madenci kandırılıyor. Ama patronlara yasa çıkartıyorlar. Patronlara geçtiğimiz hafta ödüller, vergiler ve milyonlarca paralar verdiniz. Ama 700 işçinin hakkına 14 yıldır çöküyor. 2 gözü olmayan, 2 kolu olmayan, uzuvları kayıp, ciğerleri çökük madencinin hakkını vermiyorsunuz. Yeter artık. Ne yaparsanız yapın. Valilik bir suç işliyor. Bizim yolumuzu engelleyemez.

“MAĞDUR EDEN ŞİRKETE İKİ RUHSATLI SAHA DAHA VERİLİYOR”

Valilikle görüşme talep ettik. Valilik bize onlar Soma’ya dönmedikleri sürece görüşmeyeceğim diye cevap vermiş. Karaman Valisi Ermenek’teki arkadaşlarla konuşuyor. O da vali Manisa Valisi’de vali. Biz zaten 10 yıldır Soma’dayız.  Vali bey ikinci yasağında bir madde getirdi. Zincir yaparak yürüyüş yasaklıyor. İlk yasağında böyle bir şey yok. Madencileri mağdur eden şirkete devlet iki tane ruhsatlı saha daha veriyor. Ama 14 yıldır hakkını arayan madenci karşısında kör, sağır ve dilsiz. Böyle hikaye olabilir mi. Kim bu patronlar.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir