Rusya Lviv’e saldırdı; çok sayıda ölü var

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali devam ederken, Ukrayna'nın Polonya sınırındaki kenti Lviv pazar sabahına bomba ve patlama sesleriyle uyandı. Yapılan resmi açıklamada çok sayıda ölü ve yaralı olduğu duyuruldu.

featured

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı 24 Şubat’ta başlattığı işgalde gözler Lviv’de… Ülkenin batısında Polonya sınırına yakın bir konumda olan Lviv’de sabah saatlerinde arka arkaya bomba ve patlama sesleri geldi… Şehrin eteklerinde yerel saatle 06.00 sularında patlama olduğu duyuldu.

İngiliz The Guardian muhabiri Lorenzo Tondo, şehirde yaşayanların üç gündür siren sesleriyle uyandığını açıklarken, “Fakat ilk kez siren seslerinden sonra patlama sesi duyuldu” açıklamasını yaptı.

Sosyal medyadan paylaşılan videolarda yıkıntı içindeki yerler görülüyor. Fotoğraflarda ise bazı bölgelerde dumanların yükseldiği de görülüyor.

https://twitter.com/anadoluakli/status/1497991766502363136?s=20&t=TCPP7QSUbzg3htAJT25llw

 

 

İLK AÇIKLAMADA 9 ÖLÜ VARDI AMA…

Öte yandan Ukrayna Valisi bir açıklama yaptı… Uluslararası haber ajanslarının “Son dakika gelişmesi” ibaresiyle verdiği bilgide sabah saatlerinde gerçekleşen hava saldırısında 9 kişinin öldüğü ve 57 kişinin de yaralandığı belirtildi. Bölge Valisi Maksim Kozytskiy, Rusya savaş uçaklarının yaklaşık 30 füze fırlattığını ve bunlardan bazılarını havada imha edildiğini söyledi. Kozytskiy, saldırının Polonya sınırına yakın olan büyük bir askeri üsse düzenlendiğini de belirtti.

Fakat daha sonra Kozytskiy açıklamasında ölü ve yaralı sayısının arttığını duyurdu. Kozytskiy, “Rusya’nın Polonya sınırına yakın bir bölgede bulunan askeri üsse düzenlediği hava saldırısında en az 35 insan öldü ve 134 insan yaralandı” dedi.

Rusya’nın saldırının başladığı günden beri ilk kez ülkenin bu kadar batı ucuna saldırdığı belirtilirken Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan yetkililer, Reuters’a konuştu. Yetkililer bölgede bir dönem yabancı asker ve görevlilerin çalıştığını aktarırken saldırı anında yabancı görevli olup olmadığının incelendiğini aktardı.

Konuyla ilgili olarak Polonya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi. Açıklamada Yavoriv askeri üssüne yapılan saldırının kınandığı belirtildi.

Rusya Ukrayna’da sivilleri katletmeye başladı! Dehşetin görüntüleri…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir