LGS nakil başvurusu nasıl yapılır? LGS 2. tercihleri ne zaman yapılacak?

Lise 1’inci yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bir okula yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyenler, LGS nakil başvurusu işlemi yapacak. MEB tarafından yayınlanan takvime göre; lise nakil işlemleri 25-29 Temmuz 2022 tarihleri arasında alınacak.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

LGS tercih sonuçlarının açıklanacağı günün gelmesiyle öğrenciler birinci nakil ve ikinci nakil başvuru tarihlerini de merak ediyor. Bir yere yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen adaylar nakil başvurusunda bulunacak.

LİSE NAKİLLERİ NE ZAMAN?

Nakil başvuru süreci, LGS sonuçları sonrasında başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı kılavuzuna göre lise nakil süreçlerine ilişkin tarih şu şekilde:

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 25-29 Temmuz 2022

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı: 01 Ağustos 2022

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 1-05 Ağustos 2022

LGS yerleştirme sonuçları açıklandı

LGS 2. TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Liselere yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler, tercihleri MEB tarafından açıklanan tarihlerin içerisinde yapacak.

Geçen yıl olduğu gibi LGS yerleştirmelerine esas nakiller, bu yıl da iki dönemde yapılacak. Her dönemde, merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak ancak tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

 

LGS nakil başvurusu nasıl yapılır? LGS 2. tercihleri ne zaman yapılacak?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.