KKTC’de Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümetin istifasını kabul etti

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümetin istifasını kabul etti.

featured
service

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) haberine göre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Başbakan Faiz Sucuoğlu arasındaki görüşme sona erdi.

Tatar, yaptığı açıklamada, hükümetin istifasını kabul ettiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın, Sucuoğlu’nun hazırladığı kabine listesini 21 Şubat’ta onaylamasının ardından KKTC’de 38. hükümet kurulmuştu.

NE OLMUŞTU?

Ocak ayında yapılan seçim sonrasında KKTC’de kurulan UBP, DP ve YDP koalisyonunun ömrü sadece birkaç ay sürdü…

Daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini üstlenen UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu’nun 9 Mart 2022’de istifa etmesiyle kabinede ilk değişiklik yaşanmıştı. Hasipoğlu’ndan boşalan koltuğa Hasan Taçoy getirilirken Dışişleri Bakanlığı görevine ise Tahsin Ertuğruloğlu getirilmişti.

Kabinedeki ikinci değişiklik talebi ise dün geldi. Başbakan Sucuoğlu ile Maliye Bakanı Sunat Atun arasında bir süredir devam eden gerilim, hükümetin düşmesine gidecek kadar büyüdü.

Başta ekonomik belirsizlik ve anlaşmazlıklar olmak üzere birçok konuda karşı karşıya gelen Sucuoğlu ve Atun arasındaki gerilim dün patlama noktasına geldi. Daha önce Sucuoğlu ve Atun birbirlerinin açıklamalarını yalanlayarak gerilimi kamuoyunun önüne taşırken Sucuoğlu dün , Atun’un görevden alınması için süreç başlattı.

Başbakan Faiz Sucuoğlu, dün kabinesinde görev alan Maliye Bakanı Sunat Atun’un görevden alınmasını istemiş ve Cumhurbaşkanı Tatar ile iletişime geçmişti. Fakat Tatar’dan yanıt gelmeyince, hükümet ortakları DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı Cumhurbaşkanlığı’na giderek hükümetin istifasını sundu.

Dün gece UBP’nin Genişletilmiş MYK’sında da Sucuoğlu’nun kararına destek çıkmıştı.

 

KKTC’de Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümetin istifasını kabul etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir