Kızının hayat hikayesiyle hafızalara kazınmıştı… Survivor Ceyhun Uzun’a, Kraliçe Elizabeth’ten ödül!

featured

Birleşik Krallık’ta 1980 yılından bu yana aralık ve haziran aylarında verilen ‘Yeni Yıl Onur Ödülleri’, bu yıl da sahiplerini buldu. Geçtiğimiz günlerde açıklanan listede, 30 yıldır polislik yapan Ceyhun Uzun yer alıyor.

Londra’nın St. John’s Wood bölgesinde görev yapan Ceyhun Uzun, polislik mesleğini başarıyla yürüttüğü ve hayır kurumlarına yardım ettiği için imparatorluk madalyasıyla ödüllendirildi.

‘Daha Güvenli Okullar’ projesiyle genç yaştaki bireyler ve öğretmenlerle çalışan Uzun, enerjilerini daha iyi alanlara ve suçtan uzak durulması yönünde çalışmalarıyla takdir topluyor. Geçtiğimiz yıllarda kızı Tanyel’i kemik kanseri sebebiyle kaybeden Uzun, kanserli çocuklara ve ailelerine destek vermek için bir vakıf kurdu.

ÇOK DUYGULANDIM

Uzun, “İngiltere’de 30 senelik polis memuruyum. 47 yıl önce İngiltere’ye taşındım. İstanbul’da doğdum, küçük yaşta buraya yerleştim. 47 senedir buradayım” diyerek, İngiltere serüvenini anlattı.

St John’s Wood bölgesinde görevli olduğunu belirten Uzun, “Okul sektöründe çalışıyorum. Devamlı öğretmenlerle, öğrencilerle, anne babalarla görüşüyoruz. Çocuklara ilham, motive veriyorum. Onları doğru yola çekmeye çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

İmparatorluk ödülüne layık görülmesinin ardından hem sevinçli hem de duygu dolu olduğunu aktaran Uzun, “Çok sevinçliyim, çok duygulandım. Bu ödüle beni layık görenlere teşekkür ediyorum. Gurur duyduğum bir durum. Türk bir polis memuru olarak gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.

KEŞKE KIZIM BURADA OLSAYDI

Kızını kaybeden ve bu duyguyu kızıyla paylaşmak istediğini dile getiren Uzun, “Keşke kızım da burada olsaydı, yaşasaydı ve hep birlikte kızımla, eşimle bu gurur verici anı kutlasaydım. Ödülü ilk aldığımda gözlerim yaşardı, inanamadım. Gurur verici bir ödül, herkese nasip olmaz. Ben de çok gurur duyuyorum, Türk biri olarak kraliçeden özel bir madalya almak mutluluk verici. Yalnız benim için değil, bütün halkımıza, Türkiye’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve bütün dünyada yaşayan Türkler için gurur verici bir haber oldu” dedi.

Ceyhun Uzun, “Eşimle birlikte İngiltere’de dört sene önce Tanyel’in Gülüşü adlı bir vakıf kurduk. Kanserli çocuklara yardım ediyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de 0-24 yaş arası çocuklara destek oluyoruz. Onlarla Lefkoşa’da tanıştık, bilgiler alıyoruz” açıklamasını yaptı.

Çocukların ihtiyaçlarını karşıladıklarını dile getiren Ceyhun Uzun, “Yardım etmeye çalışıyoruz. İnşallah ileri de daha da fazla şey yapabiliriz bu ailelerle” ifadelerini kullandı. İngiltere’de yaşayan Türk polis memuru Ceyhun Uzun, madalyayı Kraliyet Sarayı’na giderek teslim alacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir