Kemal Kılıçdaroğlu’nun “tabanı heyecanlandıracak” açıklaması için flaş iddia! Kulis bilgisini duyurdu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun tabanı heyecanlandıracak açıklamasının detayları kulislerden sızdı. İddiaya göre açıklama parti tüzüğünde büyük bir değişimin yapılacağı yönünde...

featured

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “tabanı heyecanlandıracak açıklama”sı merakla beklenirken konuyla ilişkin kulis bilgisi medyaya sızdı. Açıklamanın tüzükle ilgili olduğu, “değişim” tartışmalarına bu şekilde yanıt vereceği belirtiliyor.

TÜZÜĞE ÖN SEÇİM EKLENECEK

Buna göre, tüzüğe önseçim eklenecek, dönem sınırlaması gelecek, genel başkan adayını üyeler belirleyecek. Kulislerden aktarılana göre, Kılıçdaroğlu, bu hamleyle “Değişim kişiyle değil, ilkeyle olur” mesajı verecek.

“DEVRİMSEL NİTELİKTE AÇIKLAMA YAPACAK” İDDİASI

CHP, “değişim” veya “yenilenme” kavramları üzerindeki çatışmaların gölgesinde kurultay sürecini sürdürürken, Kılıçdaroğlu’nun “önümüzdeki günlerde ‘en demokratik tüzük’ olan 73 tüzüğünü aşan, parti tabanını heyecanlandıran ve devrimsel nitelikte” olacak bir açıklama yapmaya hazırlandığı iddiaları gündeme geldi.

DÜZENLEMENİN DETAYLARI BELLİ OLDU

Cumhuriyet’ten Aytunç Ürkmez’in haberine göre, genel merkezin aylardır “tüzük değişim çalışmasını” sürdürdüğü öğrenildi. Tüzük değişimi kapsamında, muhalefetin dile getirdiği “belediye ve ilçe başkanları ile milletvekili adaylarının önseçimle belirlenmesi ve dönem sınırlaması getirilmesi” maddesinin yer aldığı öğrenildi. Bunun yanı sıra kurmaylar, “genel başkan adaylarının üyelerin seçimiyle belirlenmesi, delegelerin seçimiyle kazanmasını” sağlayacak düzenlemenin de gündemde olduğunu söyledi. Ayrıca “görevden alınmaları zorlaştıracak ve itirazları kolaylaştıracak” bir düzenlemenin de yapılması bekleniyor.

60 KİŞİLİK PARTİ MECLİSİNİN 80 YA DA 100’E ÇIKARILMASI GÜNDEMDE

Öte yandan “60 kişilik parti meclisinin (PM) 80 ya da 100 kişiye çıkarılması” ve “PM’de mesleki temsiliyetin sağlanmasını” içeren bir değişimin de hedeflendiği iddia edilirken “Merkez yönetim kurulu üyelerinin (MYK) PM’de yapılacak bir seçimle belirlenmesinin” de düşünüldüğü kulislerde konuşuluyor.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir