İsveç Başbakanı Kristersson: PKK’lılara karşı daha sert önlemler alıyoruz

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinde 9 Mart'ta oylanacak yeni yasa tasarısıyla terörle mücadeleye ağırlık verileceğini ve Türkiye'ye karşı sorumluluklarını yerine getirmiş olacaklarını belirtti.

featured

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile İsveç’in başkenti Stockholm’de bir araya geldi.

Buradaki buluşmanın ardından ikili, düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu.

PKK’YA KARŞI SERT ÖNLEMLER

Türkiye’nin başta PKK olmak üzere terör örgütlerinin faaliyetlerinden çok etkilendiğine işaret eden Kristersson, şunları söyledi:

“İsveç makamları, terör için para toplayan PKK’lılara karşı daha sert önlemler alıyor. Daha önceden terör örgütlerinin İsveç’teki finans faaliyetlerini yeterince ciddiye almadık. Şimdi bunu ciddiye alıyoruz. PKK için para toplayan kişilerin çeşitli suç yöntemlerini kullandıklarını ve bunun da terörü finans ettiklerini biliyoruz. Hükümetin organize suçla mücadeleye odaklanması PKK’nın işini zorlaştıracaktır.”

Benzer Haberler
cumhurbaskani-erdogan
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç tepkisi dünya basınında
isvec-nato-aciklamasi
İsveç’ten NATO açıklaması: ‘Ne zaman onaylayacağına Türkiye karar verecek’
isvec-tevrat
İsveç’te Kur’an yakmaya izin var, Tevrat yakmaya izin yok

 

‘YASA İLE TERÖR ÖRGÜTÜNE FİNANSMANI YASAKLAYACAĞIZ’

Kristersson 9 Mart’ta İsveç meclisinde terörle ilgili yeni bir ceza yasasının oylanacağına işaret ederek, “Bu yasa ile birlikte terör örgütlerine katılmak ve finans sağlamak yasaklanacak. Yasa,1 Haziran’dan itibaren uygulamaya koyulacak.” dedi.

Ülkesinin uluslararası terörle mücadele için bu yasaya ihtiyacı olduğunu aktaran Kristersson, “İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki Üçlü Muhtıra terör örgütleriyle beraber mücadele etmeyi gerektiriyor. Bu yasa onu da kapsıyor. Bu yasa ile birlikte NATO konusunda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirdiğimize inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir