İstanbul’da taksicilerden yakıt protestosu!

İstanbul'da taksiciler, taksimetre ücretlerine yüzde 100 zam talebiyle konvoy oluşturarak eylem yaptı. Müşteri seçen, taksimetre açan, hizmet kalitesi nedeniyle tepkilerin odağı haline gelen taksiciler, maliyetlerin arttığını ve diğer illere göre daha düşük ücret aldıklarını belirterek zam taleplerini dile getirdi.

featured

Son dönemde İstanbul’da müşterilere yönelik tutumları ve hizmet kalitesinin eksikliği nedeniyle gündeme gelen taksiciler astronomik zam talebiyle eylem yaptı.

Anadolu yakasında Göztepe Köprüsü’nde, Avrupa yakasında Fatih’te Vatan Caddesi’nde toplanarak konvoy halinde Yenikapı sahiline hareket eden çok sayıda taksici, taksimetre ücretlerinin yüzde 100 oranında artırılmasını talep etti.

Yenikapı etkinlik alanında toplanan taksiciler adına basın açıklaması yapan Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman, “İstanbul taksicileri olarak Ocak 2023’ten beri zam almadan kilometre ücreti olarak 8,5 liraya yolcu taşıyoruz. Bu rakam Antalya’da kilometrede 18 lira, İzmir’de 22 lira, Çanakkale ve Ankara’da 15 lira, Mersin’de de 20 liradır. Görüldüğü gibi ülkemizde İstanbul’dan daha ucuz taksicilik yapan başka bir il yoktur” dedi.

“BİZ SESİMİZİ DUYURMAK İSTİYORUZ”

Taksi Şoförleri Dernekler Federasyonu Başkanı Ahmet Altuğ ise, “Bu akşam burada toplanmamızın sebebi taksimetrenin ucuzluğundan dolayıdır. Bugün Ulaştırma Bakanlığı ile İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu ile bir araya geldiler. ve bugün bir oran açıklandı, bu oran da bizi tatmin etmedi. Bizim beklediğimiz oran yüzde 53 e tekabül ediyor. Ama zaten mazota 1 ayda 20 liraya yakın zam geldi. Bundan dolayı çalışmamız engelleniyor. Açık ve net söyleyeyim yevmiyeler zaten almış başını gidiyor. Araç değiştiremiyoruz, araçlara şu anda yüzde 100 zam geldi. Bu nedenle açıklanan karardan sonra biz 21.30 da eylem kararı aldık. ve şu anda yaklaşık 2 saatte Avrupa yakasında 5 bine yakın araç var. Burada da bine yakın araç bekliyoruz, şu anda yoldalar geliyorlar. Ama bu esnafın ne halde olduğunu kimse görmüyor. Biz sesimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza da duyurmak istiyoruz. Yani biz hakkımızı istiyoruz fazla bir şey istemiyoruz. Yani biz her sene bu olayı çekiyoruz, biz bu sene kenetlendik açıkçası hep beraber. Hep beraber de buradayız zaten ama bundan sonrası için bu eylemlere hazır olsun herkes, biz bunu yapacağız” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir