İstanbul’da akademisyen Neşe Nur Akkaya, başörtülü olduğu gerekçesiyle Eray Çakın’ın yumruklu saldırısına uğradı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alçak saldırı, dün Nişantaşı Mıstık Parkı’nda yaşandı. İddiaya göre, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Neşe Nur Akkaya ve kız arkadaşı parkta oturup sohbet ederken, yine parkta arkadaşlarıyla oturan Eray Çakın isimli şahsın önce bakışları daha sonra ise ‘başörtüleri nedeniyle’ hakaret dolu sözlü tacizine maruz kaldı.

“Gaziosmanpaşa’ya gidin”

Eray Çakın daha sonra genç kızların yanına gelerek “Burada ne işiniz var, siz ve sizin gibileri istemiyoruz. Gidin başka yerlere, çok parkta oturmak istiyorsanız, Gaziosmanpaşa’ya gidip oturun” diyerek nefret söylemlerinde bulundu.

Neye uğradığını şaşıran genç kızlar, şahsa “Rahatsız oluyorsan, sen gidip başka bir yerde oturabilirsin” diyerek tepki gösterdi.

Bunun üzerine Eray Çakın sözlü saldırılarını fiziksel boyuta taşıdı ve elindeki termos ve enerji içeceği şişesiyle Neşe Nur Akkaya’ya vurdu, ard arda yumruk attı. Akkaya aldığı darbelerle yere yığıldı.

Darp raporu aldı

Saldırıya parktaki diğer vatandaşlar müdahale etti. İhbar üzerine olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Hastaneye kaldırılan Neşe Nur Akkaya darp raporu alarak şahıstan şikayetçi oldu.

Eraycakin

İfadesinde itiraf etti

Gözaltına alınan Eray Çakın ifadesinde Neşe Nur Akkaya’ya saldırdığını ve nefret söylerimde bulunduğunu itiraf etti. Saldırganın arkadaşları ve diğer görgü tanıkları da yumruklu saldırıya şahit olduklarını ifadelerinde beyan etti. Eray Çakın ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

“Bu faşist tutuklansın!”

Alçak saldırıyı Neşe Nur Akkaya’nın kardeşi Akif Akkaya sosyal medya hesabı Twitter’dan duyurdu. Akif Akkaya “Bu şahıs elini kolunu sallayarak gezecek mi?” diyerek saldırganın tutuklanması için çağrıda bulundu.

Sosyal medyada tepki yağıyor

Ayrıca bir çok sosyal medya kullanıcısı da #ErayÇakınTutuklansın ve #SaldırganErayÇakın hastagleri altında faşist saldırıya tepki gösterdi.

https://twitter.com/kemalbc/status/1402191462108913668?s=20

https://twitter.com/Sedaddi/status/1402025852423004165?s=20

İstanbul’da akademisyen Neşe Nur Akkaya, başörtülü olduğu gerekçesiyle Eray Çakın’ın yumruklu saldırısına uğradı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.