İhtiyaçevim, Morevim, Gerçekevim, Önceevim, Varlıkevim battı mı? Faizsiz konut şirketlerine para yatıranlar ne olacak?

featured

2021 Morevim, Önceevim, Hedefevim, Gelecek Tasarruf, Birlikbirikim battı mı? BDDK son dakika faizsiz ev tasfiye edilen şirketler hangileri? bu şirketlere para yatıranlar ne yapacak?

BDDK 21 faizsiz konut şirketi için tasfiye kararı verdi.

BDDK telefondan tasfiye kararı verilen şirketlerin listesi yayınlanırken birçok vatandaş ise bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğini merak ediyor.

İhtiyaçevim, Morevim, Gerçekevim, Önceevim, Varlıkevim battı mı? Hangi şirketler baktı? işte BDDK tasfiye kararı verilen şirketler…

TDK son dakika açıklaması yaparak faizsiz konut satışı yapan şirketlere ilişkin önemli kararlar alındığını duyurdu. Yapılan son dakika açıklamasında 21 faizsiz konut şirketin tasfiyesine karar verildiği bildirildi. Peki BDDK tasfiye kararı verilen faizsiz konut şirketleri hangileri? Morevim, Önceevim, Hedefevim, Gelecek Tasarruf, Birlikbirikim battı mı? Batan şirketler hangileri 2021?

Tasfiye edilen şirketler

Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurulu son dakika açıklaması ile tasarruf finansman faaliyeti yürüten fakat şartları sağlamadığı tespit edilen 21 şirket için tasfiye kararı verildiğini duyurdu. BDDK tarafından tasfiye kararı veren yani batan şirketler arasında Morevim, Önceevim, Hedefevim, Gelecek Tasarruf, Birlikbirikim gibi şirketler de yer alıyor.

https://habermotto.com/bbdk-21-faizsiz-konut-sirketini-kapatti-iste-tasfiye-edilen-sirketler/

Faizsiz ev alma şirketi devlet garantisi var mı?

BDDK’dan yapılan açıklamada, “08.04.2021 tarihli Basın Açıklamasında ise, Kanunun Geçici 7 nci maddesi ile belirlenen başvuru süresinin 07.04.2021 tarihinde sona erdiği ifade edilerek söz konusu sürenin dolmasından önce Kurumumuza intibak talebiyle başvuruda bulunan ve intibak talebi onaylanarak faaliyetlerine devamı uygun görülen şirketlerin sektörde faaliyetlerine devam edeceği, buna karşılık intibak talebi reddedilen şirketlerin ise ret kararından itibaren yeni bir yükümlülük altına giremeyeceği ve bu şirketlere yapılan ödemelerin kamusal bir güvence altında bulunmadığı hususları kamuoyuna duyurulmuştur.” denildi.

BDDK’nın bu çerçevede Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (Kurul) tarafından yapılan değerlendirmede, ekli listede yer alan şirketlerin intibak şartlarını sağlayamamaları sebebiyle “intibak taleplerinin reddine ve tasfiyelerine” karar verildiği kaydedildi.

İhitiyaçevim’e para yatıranlar ne olacak?

HABERTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, BDDK ve TMSF vatandaşın mağdur olmaması için çalışmalara başladı. Buna göre, tasfiyesine karar verilen söz konusu 21 firma için BDDK ve TMSF çatısı altında bir Tasfiye Kurulu kurulacak.

Normal şartlarda bu tasarruflar kamu güvencesi altında olmamasına karşın kurul gözetiminde ilgili firmaların tüm müşterilerinin parası ödenmeye çalışılacak. Ödemelerin şirket varlıklarının ve sahiplerinin satışı üzerinden elde edilen parayla yapılacağı öğrenildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir