İETT ve İSKİ’ye zam üstüne zam yapan CHP’li İBB, heykel dikmek için yarışa girdi

İstanbul'da yerel seçimlerden önce, ''Hayatı ucuzlatma'' yalanıyla yönetime geldikten sonra ulaşımdan suya zam üstüne zam yapan CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ''İstanbul Senin'' sloganıyla 7 heykel yapılması için yarışma açtı.

featured

İstanbul’da bulunan yeşil alanlarla ilgili yeni bir çalışma yürütüleceği duyuruldu. Ekrem İmamoğlu’nun Belediye Başkanlığı’nı yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yeni bir yarışma düzenleyeceklerini açıkladı. Belediyenin düzenlediği yarışmada “İstanbul Senin” sloganıyla bir araya gelen heykeltraşlar, belediyenin seçtiği konseptlerde heykeller tasarlayacak.

İSTANBUL’A 7 YENİ HEYKEL

Tasarım çalışmalarıyla Gülhane ve Sirkeci parklarında Mustafa Kemal Atatürk, Nazım Hikmet, Vecihi Hürkuş, Osman Hamdi Bey, Cemil Topuzlu, Mihri Rasim, Behiç Erkin, Emrullah Ali Yıldız heykelleri yerlerini alacak.


“KONULU YAPITLARIN TASARLANMASI”

İBB’nin konuya ilişkin yaptığı, “İstanbul Senin, Yeşil Alanlarda Sanat Yapıtları Tasarımı Yarışması” başlıklı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Gülhane Parkı ve Sirkeci Parkı’nda eserleri ve temsil ettikleri değerlerle 20. yüzyılın ilk yarısında İstanbul’un olduğu kadar ülkemizin ortak kültürel hafızasında iz bırakmış listede sıralanmış konulu yapıtların tasarlanmasıdır.

HEYKEL KONULARI

Atatürk ve Harf Devrimi,
Emrullah Ali Yıldız ve Vecihi Hürkuş (Türk havacılığının öncü isimleri)
Mihri Rasim (Müşfik) (Çağdaş resim çalışmalarını başlatan ilk kadın ressam)
Nazım Hikmet (Şair ve yazar) – Osman Hamdi Bey (Arkeolog, müzeci, ressam)
Cemil Topuzlu (Türkiye’de modern cerrahinin kurucusu)
Behiç Erkin (Türk asker, siyasetçi, diplomat, ulusal demiryollarının kurucusu)”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir