Hasan Dağı’nda oluşan volkanik hareket konusunda Valilik’ten flaş açıklama

Türkiye'de meydana gelen depremlerin ardından Hasan Dağı'nda oluşan volkanik hareket insanları korkuttu. Aksaray Valiliği, konu ile ilgili açıklamada bulundu.

featured

Türkiye’yi sarsan asrın felaketi sonrası Anadolu’nun her yanı beşik gibi sallanıyor. Niğde’de meydana gelen 5.3 depreminden sonra Hasan Dağı’nda meydana gelen hareketlilik insanları endişeye soktu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre; saat 13.27’de merkez üssü Bor ilçesi olan, yerin 7 kilometre derinliğinde 5.3 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından Aksaray Valiliği Hasan Dağı ile ilgili bir açıklama yayımladı.

‘OLUMSUZLUĞA RASTLANMAMIŞTIR’

Valilik tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Aynı bölgede meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremden sonra TÜBİTAK kapsamında desteklenen proje ve AFAD desteği ile Hasan Dağı ve TGFZ (Tuz Gölü Fay Zonu) toplam 5 GPS istasyonu ve farklı sensörlerle birlikte Hasan Dağı anlık olarak takip edilmektedir. 25 Şubat 2023 tarihinde Niğde Bor’da meydana gelen depremde Hasan Dağı’nda bulunan istasyonlar tarafından da kaydedilmiştir. Mevcut bulgular ışığında şu anda volkanik hareketlilik ile ilgili tarafımıza ulaşan olumsuz bir durum söz konusu değildir. Ayrıca, meydana gelen depremin ardından ekiplerimiz, ilimiz genelinde alan tarama faaliyetlerini tamamlamış olup, herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır.”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir