Hakkari, bölge ticaretinin inovasyon merkezi olacak

featured

Hakkari Üniversitesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Ömer Pakiş, Hakkari Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Servet Taş, Hakkari Şoförler ve Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Abdi Arslan, Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel Başkanı gazeteci-yazar Turgay Türker, Dünya Esnaf Sanatkarlar Derneği Ahi Enstitüsü Başkanı gazeteci-yazar Fehmi Çalmuk, 2021 yılı Hakkari Ahisi Halis Atabak, Edirne Kahveciler Odası Başkanı Hakan Gönay başta olmak üzere esnaf ve sanatkarlar, akademisyenler katıldı.

Rektör Pakiş: “Hayatın İçinde Olmayanlar Çözüm Üretemez”

Cumhurbaşkanlığı tarafından 23021 yılının Ahilik yılı ilan edildiğini belirten Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ömer Pakiş, Hakkari’nin ticari hayatta halen keşfedilmemiş önemli bir potansiyeli olduğunu belirtti. Pakiş “ Bu toplantı; bu memleket için, bu devlet için nasıl güzel işler birlikte yapılabileceği konusunda çok net fikirler düşünceler bize verdi. Bu alanlarda üniversitemizin kapısının herkese açık olduğu özellikle beyan etmek istiyorum. bütün dünyada ülkemiz buna dahil olmak üzere farkında olduğumuz müddetçe o hayat ile ilgili problemlere çözüm üretebilirsiniz.” dedi.

Pakiş konuşmasına şöyle devam etti:

“Edirneli esnaf başkanımız “Ben bu binayı hep esnaflıktan kazandığım parayla yaptım” dedi. Cümleleri ben çok hoşuma gitti inanıyorum her coğrafyada ve her insanda asla Cenabı Allah hep o coğrafya gidecek potansiyeller yaratmış. O insan da kabiliyetler itikatlar yetenekler yaratmış. Ama önemli olan barındırdığı potansiyelin farkında olabilmek ve doğru işler üzerinden hedefe ulaşmaya çalışmak. Dediğimiz bu coğrafya öyle zengin bir coğrafya ki yer altı yer üstü kaynakları gibi… Bizim bunun farkında olmamız gerekiyor. Aslında bütün dünyada ülkemiz buna dahil olmak üzere farkında olduğumuz müddetçe o hayat ile ilgili problemlere çözüm üretebilirsiniz. Bakın Peygamber Efendimiz örnek olabilmesinin temel felsefesi mantığı nedir biliyor musunuz ? Hayatım içindedir. Yerine göre bir babadır. Halk pazarları ziyaret eder. Hayatın içinden gelmeyen birisi hayatın içinde olmayan birisi hayat ile ilgili problemlere çözüm üretemez.”

Hakkari Ticaretin İnovasyon Merkezi Olur

Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel Başkanı Turgay Türker, belgeselleri izlediğinde esnafın çocuğu olarak babasının kırtasiye dükkanını hatırladığını belirterek, ticareti hayatı buradan öğrendiğini söyledi. Hakkari’nin gerek maden gerekse tarımsal üretim bakımından inanılmaz potansiyelini olduğunu belirten Türker, Hakkari Üniversitesi’ne yabancı uyruklu yüksek lisans öğrencilerinin gelebileceğini bununla ilgili konaklama gibi alt yapısının hazırlanması gerektiğini ifade etti. üniversitenin yazılım mühendisliği bölümü açması halinde Hakkari’nin ticaretin inovasyon merkezi olabileceğini söyleyen Türker, “Bu topraklara geldiğimde, bu dağları gördüğümde heyecanlandım. Hakkari’nin geleceği çok çok parlak. Ben bu dağların arasından geçerken nasıl bir haz duydum biliyor musunuz ? Hani cennet bahçesi Hikayesi vardır ya… Öyle hissettim.” dedi.

Belgeseller Gösterildi

Programda Hakkari ve Edirne’nin ekonomik durumunu anlatan sunumlar yanında proje kapsamında hazırlanan Hakkarili marangoz Halis Atabak’ı anlatan “Sümbül Dağının Ustası”, Edirneli kahveci esnafı Hakan Gönay’ı anlatan “Selimiye’nin Gölgesinde Gönül Demleyen Kahveci Esnafı” belgesellere izletildi. Programa Hakan Gönay babasının vefat etmesi nedeniyle internet üzerinden katıldı.

Toplantı sonunda gazeteci-yazar Fehmi Çalmuk İnsan Hikayeleri başlığıyla Moğolistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan Türkmenistan ve Azerbaycan özel belgesel fotoğrafları eşliğinde İnsan ve esnaf sanatkarlık üzerine sunum gösterisi yaptı. Toplantı esnaflar Halis Atabak ve Remzi Çiçek’e plaket verilmesi birlikte yeni sona erdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir