Güldeste Özdemir, çok istediği Kabe’yi gördükten sonra dönüş yolunda hayatını kaybetti

Tokat'ta yaşayan Güldeste Özdemir, kutsal topraklarda giderek Kabe'yi görmek istiyordu ve bunun için Umre'ye gitti. Hasret olduğu Kabe'yi gören ve ibadetlerini tamamlayan 63 yaşındaki 6 çocuk annesi Güldeste Özdemir dönmek için uçağa bindi ama uçak havadayken kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

featured

Tokat’ın Sulusaray İlçesine bağlı Alanyut köyünde yaşayan Güldeste Özdemir (63), hacca gitmek için sıra beklerken Umre’ye gitmeye karar verdi. Eşi Feyzullah ile Mekke’ye giden Özdemir, çok istediği kutsal topraklarda ibadetini yaptı.

15 günlük Umre’nin ardından yurda dönüş için 15 Ocak 2023 tarihinde uçağa binen Özdemir, Mısır semalarındayken rahatsızlandı.

THY uçağı rotasını değiştirerek Şarm El Şeyh Havalimanına acil iniş yaptı. Kalp krizi geçirdiği belirlenen kadın, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI DEVREYE GİRDİ

Özdemir’in cenazesi ile birlikte kafile başkanı havalimanında kaldı. Umrecileri taşıyan uçak ise Ankara’ya iniş yaptı. Ailenin cenazenin memleketine getirilmesi talebi üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı devreye girdi.

Cenaze, Mısır’dan İstanbul’a, İstanbul’dan da uçakla Sivas Nuri Demirağ Havalimanına gönderildi. Özdemir’in cenazesi, köyünde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Taziyeleri kabul eden Feyzullah Özdemir, eşinin kutsal toprakları görmeyi çok istediğini, görevini yaptıktan sonra hakkın rahmetine kavuştuğunu belirterek gözyaşı döktü.

‘HAVALİMANINA İNİŞ YAPTIĞIMIZ SIRADA VEFAT ETTİ’

Umre kafilesine başkanlık yapan Mustafa Tural, yaklaşık 10 yıldır hac sırası bekleyen halasının kutsal toprakları görmeyi çok istediğini söyledi.

Halasının Umre’sini tamamladıktan sonra dönüş yolunda rahatsızlandığını belirten Özdemir, ‘Uçağımız Cidde’den havalandıktan 50 dakika sonra rahatsızlandı. Uçak rotasını değiştirerek acil inişe geçti. Şarm El Şeyh Havalimanına iniş yaptığımız sırada vefat etti. Prosedür gereği cenaze THY’nin görevlilerine teslim edildi. Ben de cenazenin yanında kaldım. Devletimiz var olsun, milletimiz sağ olsun cenazemizi orada bırakmadılar. Büyükelçiliğimiz Diyanet İşleri Başkanlığımız, Mekke ekip koordinasyon başkanlığımız iş birliği içinde cenazemizin ülkesine gönderilmesini sağladı. Devlet her zaman yanımızda idi. Rabb’im razı olsun’ dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir