Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan üniversitelilere otobüs bileti desteği! Öğrenciye ulaşım desteği ne zaman verilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, ailelerinin yaşadığı kentlerden uzakta eğitim-öğretim gören üniversite öğrencilerine ulaşım desteği verileceğini müjdeledi. Peki, öğrencilere ulaşım desteği ne zaman verilecek? Öğrencilere otobüs desteği parası başvuru şartları ne? İşte detaylar…

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üniversite öğrencileriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde eğitim-öğretim gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri için ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 defa verilecek bu destek sayesinde, yaklaşık 150 bin öğrencimizin, ailelerinin yanına onlara herhangi bir yük getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz” dedi. İşte, ulaşım desteği hakkında son gelişmeler…

ULAŞIM DESTEĞİ NE KADAR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, sosyal yardımdan faydalanıcı ailelerdeki Türk vatandaşı üniversite öğrencilerine (sadece 25 yaş altı lisans öğrencileri) şehirler arası ulaşım desteği sağlanacak.

Bu kapsamda ailesinden uzakta öğrenim gören üniversite öğrencilerinin yılda 2 defa gidiş-dönüş biletleri karşılanacak. Her bir ilet için 2022 yılında 500, 2023 yılında 750 TL destek verilecek. Böylece her öğrenciye 2022’de toplam 2 bin, 2023’te 3 bin TL bilet ücreti verilecek. Destek bütçesi toplam 300 milyon TL olacak.

Destekten 150 bin üniversite öğrencisi yararlanacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAR?

Ödemeler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından öğrencinin IBAN hesabına aktarılacak.

Başvuru, öğrencinin ailesinin ikamet ettiği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılacak. Öğrencilerin ailesi de başvuru yapabilecek ve vakıflar başvuruyu değerlendirecek.

Başvuru süreci hakkında bilgiler geldikçe haberimizde yer vereceğiz.

KİMLER YARARLANACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, öğrencilere ulaşım desteği hakkında bilgiler verdi. NTV ekranlarında soruları yanıtlayan Yanık, “Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarını, lisans ve 25 yaş altı olanlara, ailelerinden uzak olan öğrencilerin gidiş-dönüş biletlerini biz karşılayacağız.” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Rumeysa Kadak, sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı video ile şunları söyledi;

Biliyorsunuz, sahada ne kadar aktifsek dijital mecralarda da en az o kadar aktif olmamız gerektiğini savunuyorum hep. Buralarda ulaşılabilir olmanın sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum.

Biz her hafta, 3 gün süren meclis çalışmalarından sonra İstanbul’a dönüyor, sahada esnaf ziyaretleri, ev ziyaretleri, gençlik buluşmaları vb. programları gerçekleştiriyoruz. Bu programlarda insanlardan “aracısız” yorum, eleştiri ve soru alıyor, merak ettiklerine anında cevap veriyoruz.

İsteğim sosyal medyada da buna imkan tanımak ve aracısız soru almak. Genel kurul arasını soru-cevapla değerlendirdik dün. Çok kısa sürdü çok vakit olmadığı için ama en azından fırsat oldukça tekrarlamak niyetindeyim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir