Tek başına BM’den fazla çalışıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Ukrayna’da barış’ için yoğun diplomasi trafiği…

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının son bulması için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yürüttüğü kesintisiz ve etkin diplomasi dikkati çekiyor. Erdoğan, 22 Şubat'tan bu yana 20'yi aşkın devlet ve hükümet başkanı ile görüşmeler gerçekleştirdi.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna‘ya yönelik saldırıları devam ederken sorunun çözümü için yoğun görüşme trafiğini sürdürüyor.

Lider diplomasisini, savaşın tarafları başta olmak geniş yelpazede gerçekleştiren Erdoğan, 22 Şubat’tan bu yana 20’yi aşkın devlet ve hükümet başkanı ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile 4, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de 2 kez görüşen Erdoğan, taraflara sağduyu tavsiye etti, sorunun barışçıl yollarla çözümünü istedi.

DÜNYADAKİ SAYILI ÜLKELERDEN BİRİ

Türkiye, hem Rusya hem de Ukrayna ile temaslarını sürdürebilen dünyadaki sayılı ülkelerden biri olarak dikkat çekti. Her iki ülke ile yakın ikili ilişkiler diplomaside de kendisini gösterdi.

Yoğun diplomatik çabalar, taraflar arasındaki en üst düzeyli ilk toplantının Türkiye’de gerçekleşmesi için de zemin teşkil etti.

DİPLOMASİ DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Ankara-Moskova ve Ankara-Kiev hattında diplomatik temaslar devam edecek, sorunların aynı masa etrafında çözülmesi çağrısı her defasında tekrarlanacak. Görüşmelerde, Türkiye’nin, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için elinden geleni yapmaya hazır olduğu vurgulanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşında ateşkes sağlanması için 5 günlük diplomasi çalışmalarında bulunacak.

Rusya-Ukrayna geriliminin ilk günlerinden itibaren uluslararası arenada yoğun temas trafiği yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le çalışma yemeğinde bir araya gelecek.

Çankaya Köşkü’ndeki yemekte savaşın sona erdirilmesi için atılabilecek adımların yanı sıra bölgesel etkileri ele alınacak.

Erdoğan TSİ 18.30’da ise ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda görüşecek. Bu görüşmenin gündemi de Rusya-Ukrayna Savaşı olacak.

DİPLOMASİ TRAFİĞİ ANTALYA’DA DA DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın ise dünya gündemindeki en önemli bölgesel ve küresel meselelerin serbest bir platformda çözüm odaklı tartışılacağı Antalya Diplomasi Forumu’na katılacak. Erdoğan’ın forumdaki gündemi de Rusya-Ukrayna savaşını sona erdirmek için yapılacak çalışmalar olacak.

Erdoğan’ın temasları, 13 Mart Pazar günü İstanbul’da konuk edeceği Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve 14 Mart Pazartesi günü Ankara’ya resmi ziyarette bulunacak Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile devam edecek.

ZELENSKİY VE PUTİN’LE YAPILAN GÖRÜŞMELER

Erdoğan, 24 Şubat sabahı Rus ordusunun başlattığı Ukrayna topraklarına yönelik saldırının ardından ilk olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bazı bakanlar ve kurmaylarıyla güvenlik zirvesine başkanlık etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra ilk olarak Ukrayna’nın Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefonda görüştü. Zelenskiy ile ikinci görüşme 26 Şubat’ta yapıldı. Erdoğan, daha fazla can kaybının yaşanmaması ve Ukrayna’nın daha fazla zarar görmemesi için ateşkes ilanı noktasında çaba gösterdiklerini ifade etti. Erdoğan, 4 Mart’ta Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi daha gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 6 Mart’ta telefonda görüştü. Erdoğan görüşmede Putin’e, Ukrayna sorununun bir an evvel barışçı yöntemlerle çözümü konusunda her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Acil bir genel ateşkesin bölgedeki insani endişeleri gidermenin yanında, siyasi çözüm arayışlarına da fırsat vereceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hep birlikte barışın yolunu açalım” çağrısını yineledi.

DİĞER LİDERLERLE TEMASLAR

Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşı konusunda telefonda görüştüğü liderler:

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev,

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov,

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev,

Rusya ile Ukrayna heyetleri arasındaki ilk müzakerelere ev sahipliği yapan Belarus’un Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko,

Hollanda Başbakanı Mark Rutte,

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen,

İngiltere Başbakanı Boris Johnson,

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda,

Kanada Başbakanı Justin Trudeau,

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic,

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu,

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen,

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel

Öte yandan Erdoğan, Ankara’da konuk ettiği Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin fikir teatisinde bulundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir