EPDK’dan flaş karar! Lisanssız elektrik üretimindeki ihtiyaç fazlası…

Lisanssız elektrik üretim tesislerinde satışa yönelik ihtiyaç fazlası elektriğin hesabında, tesisin bir önceki takvim yılında şebekeden çektiği toplam elektrik miktarı esas alınacak.

featured

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) lisanssız elektrik üretim tesislerinde üretilen elektrik hesabına yönelik bir karar yayınlandı.

TESİSİN ÖNCEKİ YIL ŞEBEKEDEN ÇEKTİĞİ ELEKTRİK MİKTARI BAZ ALINIYOR

Yayınlanan karara göre, lisanssız elektrik üretim tesislerinde satışa konu edilebilecek ihtiyaç fazlası elektriğin hesabında, tesisin bir önceki takvim yılında şebekeden çektiği mahsuplaşılmamış toplam elektrik miktarı esas alınacak.

BİR ÖNCEKİ YIL ELEKTRİK TÜKETİMİ OLMAZSA AYLIK İŞLEM ESAS ALINACAK

EPDK’nın kararına göre, bir önceki yıl tesisin tüketimi olmaması halinde bu tüketim miktarı, mevcut aylık tüketimlerinin ortalaması baz alınarak yıllık bazda hesaplanacak.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’dan “elektriğe zam” iddialarıyla ilgili açıklama

TÜKETİMİ GEÇEN İHTİYAÇ FAZLASI ENERJİDE BU YILIN RAKAMLARI GEÇERLİ OLACAK

Lisanssız elektrik üretim tesislerinin içinde bulunulan yılda şebekenden çektiği mahsuplaşılmamış elektrik tüketiminin bu şekilde belirlenen toplam elektrik tüketimini geçmesi halinde, satışa konu edilecek ihtiyaç fazlası enerji, içinde bulunulan yıl verileri dikkate alınarak hesaplanacak.

Kararda, üretim ve tüketim tesisinin aynı ölçüm noktasında yer aldığı tesislerde, mahsuplaşılmamış ham tüketim miktarının, tesis edilecek tek yönlü üretim sayacı verileri dikkate alınarak belirlenmesine hükmedildi.

Bu yöntemlerle belirlenen tüketim miktarı esas alınarak belirlenecek ihtiyaç fazlası enerjinin üzerinde üretilerek şebekeye verilen enerji, görevli tedarik şirketi tarafından üretilerek sisteme verilmiş olarak kabul edilecek.

ALINMAYAN ÜCRETLER YEKDEM’E KATKI OLACAK

Bu enerjiyle ilgili piyasa işletmecisi ve tedarik şirketi tarafından herhangi bir ödeme yapılmayacak ve YEKDEM’e bedelsiz katkı olarak dikkate alınacak.

Kurulu gücü 50 kW ve altındaki mesken abone grubu ile ilişkilendirilen üretim tesisleri EPDK’nın bu kararının kapsamı dışında tutuldu.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir