Norveç’e mi kaçtı? Emniyet, Semra Güzel’in son fotoğrafının nerede çekildiğini açıkladı

2017’de öldürülen PKK'lı terörist sevgilisiyle fotoğrafları çıktıktan sonra hakkında fezleke hazırlanan ve dokunulmazlığı kaldırılan HDP'li Semra Güzel’le ilgili flaş bir gelişme yaşandı.

featured

PKK’lı terörist Volkan Bora ile 5 yıl önce çektirdiği fotoğrafları basına yansıyan ve yasama dokunulmazlığı kaldırılan HDP’li milletvekili Semra Güzel hakkında son olarak yakalama kararı çıkarılmıştı.

FİRARİ HDP’Lİ İÇİN NORVEÇ İDDİASI ORTAYA ATILDI

Emniyet’in operasyonunda adresinde bulunamayan Güzel’in terör örgütüne katılmış olabileceği iddia edilirken, gündeme gelen bir fotoğraf ise Norveç’te olduğu yönünde yorumlanmıştı.

FOTOĞRAF NORVEÇ’TE DEĞİL DİYARBAKIR’DA ÇEKİLMİŞ

Firari HDP’li Semra Güzel’in Hakan isimli bir kişinin Instagram hesabında yayınladığı fotoğrafta yer almasıyla ortaya atılan Norveç iddiası Emniyet’ten yapılan açıklamayla yalanlandı. CNN Türk İstihbarat Şefi Nihat Uludağ’ın emniyet kaynaklarından aldığını açıkladığı bilgiye göre, firari HDP’li Semra Güzel’in fotoğrafı Norveç’te değil 2021 yılında Diyarbakır’da bir sanat galerisinde çekildi.

SÖZLÜ OLDUKLARINI AÇIKLAMIŞTI

Söz konusu fotoğraflarla ilgili açıklama yapan HDP’li Semra Güzel, “Volkan Bora ile üniversite yıllarımda tanıştım ve bir süre arkadaş olarak görüştüm. Kendisi ile yaşadığımız duygusal yakınlık sonucunda, aileler arasında yaptığımız bir tören sonrasında sözlendik. Volkan Bora gazetecilik yaparken, 2009 sonlarında maruz kaldığı soruşturma ve davalar neticesinde yurtdışına gitmek zorunda kaldı. Ulaşmaya çalışmama rağmen, 2014 yılına kadar kendisiyle hiçbir şekilde görüşemedik.” ifadelerini kullanmıştı.

“GÜVENLİK NEDENİYLE O KIYAFETLERİ GİYDİM”

Semra Güzel, “2013-2015 yılları arasında başlatılan çözüm ve barış sürecinin olumlu havası içerisinde çocuklarını, annelerini, babalarını ve sevdiklerini görmeye çalışan birçok kişi gibi ben de Volkan Bora’ya ulaşmaya çalıştım. Bahsi geçen bölgeye gittiğimde iki kadın tarafından karşılandım. Bana güvenlik koşulları nedeniyle kendi kıyafetlerinden giymem gerektiği söylendi. Bir süre bekledikten sonra orada olduğunu öğrendim ve görüştük. İşte basına servis edilen fotoğraflar bu görüşmeye ait fotoğraflardır” demişti.

“O DÖNEMDE PARTİ ÜYELİĞİM YOKTU”

Semra Güzel, açıklamasının devamında şunları söylemişti; “Sadece benim değil milyonlarca insanın geleceğe dair umutlandığı ve barışı arzuladığı bir süreçte, bizatihi hükümetin karşı tarafla görüşmeler yaptığı göz önüne alınırsa, bu fotoğrafların bugün hakkımda yürütülen karalamalara, kumpas girişimlerine ve suçlamalara dayanak yapılmaya çalışılması kabul edilemez. 2014 yılı içerisinde kamu alanında görev yapmaktaydım ve hiçbir siyasi partiye üyeliğim yoktu. 2017 yılında, Volkan Bora’nın yaşamını kaybetmesinin ardından ele geçirilen kimi materyaller sonucu açılan soruşturma dosyalarında bana dair herhangi bir işlem olup olmadığını bilmiyorum. Fakat 2018’de milletvekili seçilene kadar, hiçbir şekilde hakkımda bir soruşturma başlatılmadı ve ifadeye dahi çağrılmadım. 5 yıl önce ele geçen fotoğrafların yargıya konu edilmeden bugün basına servis edilmesi erkek-devlet aklının bir tezahürüdür. Son derece çirkin ve cinsiyetçi söylemlerle yapılan fotoğraf ve haber servisinin partim hakkında siyasi iktidar tarafından yürütülen kirli propagandaların bir devamı olduğu aşikardır.”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir