Emekli maaşlarında artış nasıl olacak? Bakan Bilgin’den flaş açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca emekli ve emekli olmayı bekleyen vatandaşları ilgilendiren çok önemli açıklamalarda bulundu. Bir televizyon kanalında canlı yayında konuşan Bakan Bilgin, Temmuz ayına dikkat çekerek emekli maaşları ile ilgili yeni bir düzenleme yapılacağını, düzenlemenin özellikle prim odaklı olacağını vurguladı. Bilgin, "Ödenen prim dikkate alınarak kademeli olarak artış olacak" ifadelerini kullandı.

featured

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca emekli ve emekli olmayı bekleyen vatandaşları ilgilendiren çok önemli açıklamalarda bulundu.

Habertürk’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, Türkiye’de yaklaşık 15 milyon emeklinin bulunduğunu söyleyerek, “Bizim emekli olan insanlarımız yuvarlak 15 milyon. Bundan istifade edemeyen, prim ödemiş insanlar var. Onlardan yoğun talep geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız katıldığı programda onlarla da ilgili düzenleme yapacağız. Temmuz ayında bütün bunları yeniden değerlendireceğiz. Ödediği prim dikkate alınarak kademeli olarak artış olacak” ifadelerini kullandı. Bakan Bilgin’in yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM

Yasal prosedürde Emekli Maaşları Temmuz ayında düzenleniyor. 7 bin 500 lira yaptığımız sıra yoğun ve haklı şekilde gelen talep vardı. 7 bin 500 lira yaptığımızda yaklaşık 9,5 milyon insan istifade etti. Bizim emekli olan insanlarımız yuvarlak 15 milyon. Bundan istifade edemeyen, prim ödemiş insanlar var. Onlardan yoğun talep geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız katıldığı programda onlarla da ilgili düzenleme yapacağız. Temmuz ayında bütün bunları yeniden değerlendireceğiz. Ödediği prim dikkate alınarak kademeli olarak artış olacak.

ASGARİ ÜCRET NE OLACAK?

“Türkiye bütün ekonomik şartlar karşısında özellikle çalışanlarını koruyan sosyal politikalar uyguladı. Ekonomi büyüdü. Enflasyon karşısında emekçilerini koruyan ücret politikalarını uygulamaya soktu.

Asgari Ücret yukarıdaki ücretleri de belirleyen etkisi vardır. Yukarıdakiler fazla artmıyor. O yukarıdakilerinin örgütsüzlüğünün sonucudur. Türkiye’nin takip ettiği politikalar büyüme, istihdam ve üretimi artırarak yürümesini sağlayan politikalardır. Konjonktürel sorunların aşılması öncelikli meseledir.

Her ekonomik büyüme, ekonomik konjonktürel durum yeni sorunlar ortaya çıkarabilir. Sosyal devlet, sosyal politikalarla çalışanların, emeklilerin durumunu korumaktır. Son olarak 700 küsur bin kamu işçisi ile toplu sözleşme yaptık. Bu çok önemli bir şey. Bu sözleşme özel sektördeki işçilere de model olarak yansıyor. Asgari Ücret Komisyonu, işveren, işçi sendikaları ve kamu adına bizim üyesi olduğumuz bir komisyon.

Bu komisyon kararları veriyor. Biz komisyon kararlarına göre değerlendiriyoruz. Şimdi benim buradan rakam açıklamam ahlaki olarak doğru olmaz. Şunu söylüyorum; 500 dolara tekabül eden bir alım gücünü Türkiye’nin asgari ücrette korumasını, sadece asgari ücretliler için değil diğer çalışanlara da yansıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir