Diyarbakır Barosu’nun ‘Duhok Saldırısı’ provokasyonuna inceleme

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Barosu'nun 'Duhok Saldırısı' provokasyonu ile ilgili inceleme başlattı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Barosu‘nun TSK’yı hedef alan sözleri ve paylaşımları hakkında, Başsavcılık inceleme başlattı.

DİYARBAKIR BAROSU’NDAN SKANDAL PAYLAŞIM

Diyarbakır Barosu sosyal medya hesabından yaptığı skandal paylaşımda, “Kürdistan Federal Bölgesinin Zaho ilçesinde TSK’nın bombardımanıyla, içlerinde çocukların da olduğu siviller hayatını kaybetmiştir. Roboski’de olduğu gibi söz konusu Kürtler olunca insancıl hukuk değersizleşiyor.Yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Kürdistan’a başsağlığı diliyoruz.” ifadelerine yer vermişti.

Duhok’taki saldırının ardından Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada sivillerin hayatını kaybettiği saldırı kınanmıştı. Açıklamada, Türkiye’nin sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısında olduğu belirtilerek “Terör örgütü kaynaklı olduğu değerlendirilen bu gibi saldırılarla ülkemizin terörle mücadeledeki haklı ve kararlı tutumunun hedef alındığı kıymetlendirilmektedir.” ifadelerine yer verilmişti.

Teröristlerin avukatı Diyarbakır Barosu! PKK saldırısından TSK’yı sorumlu tuttular

Türk Dışişleri Bakanlığının açıklamasında ayrıca Iraklı yetkililere, “terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında kalarak açıklamalar yapmama” çağrısında bulunulmuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetmişti:

“Bir kere daha vefat eden 9 kardeşimiz için Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılara şifa diliyoruz, ihtiyaç olursa yaralıları Türkiye’ye getirebileceğimizi de söyledik. Tabii bu saldırıyla ilgili Türkiye’yi suçlayıcı, karalayıcı haberler de çıktı.

Yaptığımız açıklamada da net bir şekilde de bunu yalanladık. Türkiye’nin hiçbir zaman sivillere yönelik bir saldırı gerçekleştirmediğini tüm dünya bilir.

Uluslararası hukuka uygun bir şekilde biz terörle mücadelemizi sürdürüyoruz ve dün bu haberler gelir gelmez tabii ilgili kurumlarımızda da hemen istişareler yaptık, bilgi paylaşımları yaptık ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden aldığımız bilgiye göre, sivillere yönelik herhangi bir saldırmış olmamıştır.”

 

Diyarbakır Barosu’nun ‘Duhok Saldırısı’ provokasyonuna inceleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.