Dışişleri Bakanlığı: “Ülkemizin yeni bir göç krizini üstlenecek kapasitesi bulunmamaktadır”

featured

Dışişleri tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ABD devleti, ABD merkezli STK’lar ve basın kuruluşları için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı ile Afganların ABD’ye göç başvurularının bağlı oldukları kuruluşlar aracılığıyla üçüncü ülkelerden alınacağı belirtilerek, başvurular için ülkemize de işaret edilmektedir.

“ABD’NİN AÇIKAMALARI GÖÇ YOLLARINDA AFGANLARIN ACILARINI ARTIRACAKTIR”

Öncelikle ABD’nin açıklaması bölgemizde büyük bir göç krizine neden olacak ve göç yollarında Afganların acılarını artıracaktır. Soruna bölge ülkeleri arasında çözüm bulmak yerine ülkemizin rızası olmaksızın ülkemizde çözüm aranmak istenmesi kabul edilemez.

Kemal Kılıçdaroğlu: “Erdoğan, Afganların alınması için ABD ile anlaştı”

“ÜLKEMİZİN GÖÇ KRİZİNİ ÜSTLENECEK KAPASİTESİ BULUNMAMAKTADIR”

Son 7 yıldır dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkemizin yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke adına üstlenecek kapasitesi bulunmamaktadır. Türkiye olarak, ABD’nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, eğer bu kişileri ülkesine almak istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür.

“YÜKÜNÜ TÜRK MİLLETİ TARAFINDAN ÜSTLENİLMESİNİ KİMSE BEKLEMEMELİDİR”

Ülkemiz, hiçbir durumda üçüncü ülkelerin uluslararası sorumluluklarını devralmayacak, kanunlarımızın üçüncü ülkeler tarafından kendi amaçları için kötüye kullanılmasına izin vermeyecektir. Bölgemizde üçüncü ülkelerin kararları neticesinde yaşanan göç krizlerinin yükünün Türk milleti tarafından üstlenilmesini kimse beklememelidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir