Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kabine toplantısı sonrası EYT açıklaması? EYT ne zaman çıkacak?

Cumhurbaşkan Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT'den sözleşmeli kadroya, yeni kara harekatından market fiyatlarına kadar birçok önemli konuda açıklamalarda bulundu.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merakla beklenen Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu:

“SÖZLEŞMELİ PERSONEL STATÜSÜNÜ YENİDEN BELİRLEDİK”

Türkiye son 20 yılda, her alanda olduğu gibi çalışma hayatında da önemli mesafe kat etmiştir. En yüksek asgari ücret artışları, gelir vergisi dışında bırakılması son dönemde yapılmıştır. Türkiye Eylül ayında tarihinin en yüksek rakamı olan 31,4’e ulaşmıştır. Uzun yıllardır beklenen memurların ek gösterge artış süresini daha önce çözüme kavuşmuştuk. Bu çalışma ile 657 sayılı memur kanununu, sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirledik. Sözleşmelilerin kadroya geçişinde 3 yıl bu statüde çalışmış olması aranacaktır. Ayrıca 1 yıllık memur aday süresi olacak.

“3 YILI DOLMUŞ SÖZLEŞMELİLER HEMEN ADAY MEMURLUĞA GEÇİŞ YAPABİLECEK”

Hali hazırda 3 yılı dolmuş sözleşmeliler hemen aday memurluğa geçiş yapabilecektir. Yeni statüye göre 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçebiliyor. Kadro dışında kalanlar, sözleşmeli askeri personel, sözleşmeli meclis danışmanı, sağlık yöneticisi ve tamamı sözleşmeli kurum çalışanlarıdır. Kadroya geçen personel kurumlar arası nakil hakkına 4 yıllık sürecin ardından kavuşacaktır. Böylece kamu çalışanlarının önemli bir sorununu daha çözerek sözleşmeli kadro statüsünü sürdürülebilir bir hale getiriyoruz. Yaptığımız bu kamu personel reformunun, kadroya geçen 424 bin sözleşmeliye ve ailesine hayırlı olsun diliyorum.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN EYT AÇIKLAMASI

EYT’liler ve geçici işçilerle ilgili çalışmalarımızı da en kısa sürede tamamlayıp, açıklayacağız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir