Cumhurbaşkanı Erdoğan Manisa’da üzüm alış fiyatını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa'da Toplu Açılış Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan çiftçilerin merakla beklediği kuru üzüm fiyatını açıkladı

featured

Sözlerine öğle saatlerinde Gaziantep’te meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek başlayan Erdoğan, “Manisa’ya 3 hafta Hakan Füzün kardeşimiz n cenazesi vesilesiyle gelmiştim. Cenazeye geldiğimde en kısa sürede Manisa’ya tekrar gelme sözü vermiştim. Araya salgının da girmesiyle neredeyse 3 buçuk yıldır sizlerle yüz yüze beraber olamamıştık. Bugün sizlerle beraberiz ve aldığım resmi rakamı söylüyorum şu anda karşımda 50 bini aşkın Manisalı var.” dedi.

MANİSALİ ÇİFTÇİLERİMİZE TOPLAM 4 MİLYAR LİRA TARIMSAL DESTEK VERDİK

Konuşmasına devam eden Erdoğan, “Onların iyi dediği Türkiye kendi sorunlarını çözemediği için bölgesinde ve dünyaya bakamayacak kadar kendi içine kapanan bir Türkiye’ydi. Hangi alana bakarsanız bakın bizim inşa ettiğimiz Türkiye ile onların özlemi arasındaki Türkiye arasındaki devasa farkı görebilirsiniz. Merhum Özal’ın deyimiyle ‘Çağ atlamış Türkiye ile çağın gerisinde kalmış Türkiye’yi mukayese etmekten dahi aciz olanların bu ülkeye verecekleri hiçbir şey olamaz. Bizim milletimize sözümüz ve taahhüdümüz var. Ülkemizi 2053 vizyonuyla küresel yönetim ve ekonominin en üst ligine çıkarmaktır.”

Erdoğan’a Esenler’de konuk olduğu evde sürpriz şiir

“Herkes konuşur, herkes yuvarlak laflarla vaatlerde bulunur. Bizim farkımız yaptığımız hizmetlerle yatırımlarla konuşmamızdır. Sadece Manisa’ya kazandırdığımız eser ve hizmetler bile Türkiye’nin nereden nereye geldiğini göstermeye yeterlidir. Son 20 yılda Manisa’ya bugünün rakamlarıyla 48 milyar lira tutarında bir yatırım yaptık. Eğitimde toplam 4 bin 922 yeni derslik kazandırdık. Gençlik ve sporda toplam 8 bin 55 kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. 2 stadyum dahil farklı branşlarda toplam 84 adet spor tesisi inşa ettik. Sosyal yardımlarda 5 buçuk milyar lira kaynak aktardık.”

“Sağlıkta 25’i hastaneden oluşan toplam 72 sağlık tesisin yapımını tamamladık ve hizmete açtık. 400 yataklı Salihli Devlet Hastanemizin, 200 yataklı Manisa ruh sağlığı hastalıkları hastanemizin, 100 yataklı yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanemizin ihalesi çalışmaları sürüyor 450 yataklı Akhisar devlet hastanemizin ile 50 yataklı Saruhanlı devlet hastanesi projesi hazırlık aşamasındadır.”

KURU ÜZÜM ALIM TABAN FİYATI 27 TL

Manisalıların merakla beklediği Sultani çekirdeksiz kuru üzüm alımı taban fiyatını açıklayan Erdoğan, “Bugün buraya gelmeden önce bir üzüm bağını ziyaret ettim. Bu vesileyle hasat dönemi gelen her ürün gibi bölgemizin en gelir kaynaklarından olan sultani çekirdeksiz üzüm alım fiyatını da sizlerle paylaşmak istiyorum. Alım fiyatlarını hasat döneminin başında ilan etmemizin sebebi, üreticimizin emeğinin karşılığını almasını sağlamak, herhangi bir istismara meydan vermemektir.” dedi.

“Ülkemize yılda 500 milyon dolarlık ihracat geliri kazandıran 9 numaralı Sultani çekirdeksiz kuru üzümünün Toprak Mahsülleri Ofisimiz olarak çiftçi kardeşlerimizi mağdur, mahrum etmeyiz. Geçen yıl 13 liraydı, bu yıl da cumhurbaşkanınız bütün arkadaşlarımızla değerlendirmelerimizi yaptık ve fiyat olarak hem güçlü devlet hem de güçlü çiftçi olarak fiyatımızı 27 lira olarak belirledik. İyi oldu mu, bereketli mi ? Elhamdülillah sizin bu samimiyetiniz, bu ihlasınız inşallah üzümlerde bereketi de arttıracaktır. İnşallah şöyle 2 gün içerisinde üzümlerimizi toparlayıp bir hafta içinde kurutup hemen yola koyulalım ihracatımızı da buna göre yapalım. Kuru üzüm fiyatımızın üreticilerimize, ihracatçımıza hayırlı olmasını diliyorum” ”

Manisa’ya kazandırılan hizmetleri açıklayan Erdoğan, “Sanayi ve teknolojide 3 yeni organize sanayi bölgesi, 1 teknopark, 30 araştırma geliştirme merkeziyle 5 tasarım merkezi kurduk. Bakanlıklarımız, kurumlarımız ve belediyelerimiz tarafından şehrimize kazandırılan toplam yatırım tutarı 4 milyar 665 milyon lirayı bulan 207 projenin resmi açılışını burada sizlerle yapıyoruz” diyerek, hayata geçirilen projeleri tek tek sıraladıktan sonra sözlerine son verdi. Erdoğan, konuşmasının ardından protokol üyeleriyle kurdele kesimini gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören sonrası Manisa Valisi Yaşar Karadeniz’i de makamında ziyaret etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir