Cumhurbaşkanı Erdoğan: “14 Mayıs’ta millet gereğini yapacak”

Depremler öncesi 14 Mayıs olarak öne çıkan seçim tarihinin değişip değişmeyeceği merak konusu olmuştu. Felakete yol açan büyük depremler sonrası seçimlerin ertelenmesin yönünde çağrılar gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs'ı işaret ederek seçim tarihi tartışmalarına son verdi ve "Bu millet gereğini yapacaktır" dedi.

featured

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısında konuştu. Erdoğan, konuşmasına Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlere ilişkin konuştu.

“Ülke olarak her ne kadar birileri kabul etmese de asrın felaketi diye nitelenen 7.7 ve 7.6 ve sonrasında gelen büyüklüğü 6.6’ya kadar çıkan 11 bin 400 sarsıntı yaşadık. Bölgede 62 ilçede ve 10 bin 190 köyde çok ciddi yıkımlara neden olan depremleri yaşamaya devam ediyoruz. Büyüklükleri 4’ün, 5’in, 6’nın üzerine çıkabilen deprem tedirginliği sürüyor. Sürecin normal olmadığını tüm bilim insanları söylüyor. Türkiye bir çeşit deprem fırtınasına tutulmuş durumdadır.

‘ELBETTE EKSİKLİKLER, AKSAKLIKLAR, GECİKMELER YAŞANMIŞTIR’

TSK tüm imkanları ve on binlerce personeliyle çalışmalara katıldı. Bölgeye gönderdiğimiz kamu personeli sayımız 271 bindir. Neredeyse yarım milyon insan depremzedelerimizin yardımına koştu. Felaketin haberini alır almaz şartları zorlayarak her şeyi yapma gayretinde olduk. Kimi eksiklikler, aksaklıklar, gecikmeler elbette yaşanmıştır. Birilerinin insanlarımızla birlikte devletin ve hükümetin de yıkıntılar altında kalmasını adeta ellerini ovuşturarak beklediğini biliyoruz. İlk andaki eksikler hızla tamamlandı.

‘BÖLGEYE KAÇ KERE GİTTİLER?’

Bütün bu vaveylayı koparanlar, bu sirk cambazları, felaket tellalları acaba bölgeye bugüne kadar kaç kere gittiler? Şahsım ve Cumhur İttifakı olarak bölgeye 2 kez gittik.

Bu felaketin ilk anından itibaren her şeyi takip ediyor, muhasebesini yapıyoruz. Sorulması gereken hesapları adli ve siyasi olarak sormak da boynumuzun borcu!

’14 MAYIS’ MESAJI: MİLLET GEREĞİNİ YAPACAK

Bu millet 14 Mayıs’ta gereğini yapacaktır. Asla bu tür kuru sıkı atanlara prim vermeyecektir. Şu anda biz can derdindeyiz, şimdi tek gündemimiz deprem ve depremin yol açtığı acılar, kulağımızı sadece milletimize veriyoruz ama bütün bunları da not ediyoruz. Vakti gelince notları açıklayacağız. Ey muhalefet, biz dertliyiz, ama dedim ya, not ediyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir