CNN International Haluk Bayraktar’a sordu: Rusya’ya SİHA satar mısınız?

ABD merkezli CNN International'ın yayınına katılan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'a, Rusya'ya olası SİHA satışı soruldu. Bayraktar, "Böyle bir şeyi asla yapmayız." dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, CNN International yayınında Rusya’ya asla SİHA satmayacaklarını söyledi.

Ukrayna ordusu, Rusya ile yaşadığı savaş öncesi Türkiye’den satın aldığı SİHA’ları, savaş alanında kullanmaya devam ediyor.

ABD merkezli CNN International, konuyu değerlendirmek üzere, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile söyleşi yaptı.

“TÜRKİYE, SİHA İLE UKRAYNA’YI DESTEKLİYOR”

Bayraktar, yayın sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye ve Ukrayna’nın özellikle havacılık ve savunma alanlarında stratejik düzeyde iş birliğine sahip olduğunu vurguladı.

“Türkiye, silahlı İHA teknolojisiyle Ukrayna’yı destekliyor.” diyen Bayraktar’a, sunucu Julia Chatterley tarafından SİHA’ların Rusya’ya tedarik edilip edilmeme ihtimali soruldu.

“RUSYA’YA SİHA SATAR MISINIZ?”

Bayraktar, “Böyle bir şeyimiz yok. Onlara hiçbir şey sağlamadık ve böyle bir şeyi asla yapmayız. Çünkü Ukrayna’yı, egemenliğini ve bağımsızlığı için sergilediği direnişi destekliyoruz.” diye konuştu.

Baykar yetkilisi, soru-cevap yayınında şu açıklamaları yaptı:

BAYKAR, 3 adet Bayraktar TB2 SİHA’yı Ukrayna’ya hibe etti!

“BAYRAKTAR TB2 SEMBOL HALİNE GELDİ”

“Ukraynalılar, sivil altyapılarına ve kültürlerine yapılan çok ağır ve orantısız bir saldırıyla karşı karşıya. Bayraktar olarak biz, insansız teknolojilerin geliştiricisi ve üreticisiyiz.

Bayraktar TB2, bir sembol haline geldi ve biz bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Bu bağlamda bağış kampanyalarına katılarak insansız hava aracı teknolojimiz olan Bayraktar TB2 SİHA’ları ücretsiz olarak verdik.

“FİYAT/PERFORMANS ORANI ÇOK YÜKSEK”

Bayraktar TB2, orta irtifa-uzun dayanım sınıfı bir platform. Tamamen otonom uçabiliyor ve son 7 yıldır aktif olarak kullanılıyor. Operasyonel olarak kendini kanıtlamış sağlam bir sistem.

Her türlü ortamda uçabiliyor ve son derece yüksek teknolojiye sahip. Fiyat/performans oranı çok yüksek olan bu sistem, son derece yoğun elektronik harp uygulanan ortamlara direnebiliyor.

Uzun süreler boyunca uzun menzilli gözetleme yapmanıza olanak sağlıyor, pilot olmadığı için insan hayatı da riske atılmıyor. Kendini pek çok düşman hedefi karşısında kanıtladı, her türlü ordu için değerli bir varlık, bir güç çarpanı.

Yunan korkmasın da ne yapsın! Bayraktar AKINCI bir irtifa rekoru daha kırdı

“İHA’LAR KENDİNİ İSPATLADI”

(Ukrayna ile) birlikte güçlü bağlar kurduk. Ukrayna, savaştan önce de Bayraktar TB2’leri kullanıyordu. Bu İHA’lar, yalnızca gözetleme ve keşif kabiliyeti sağlamıyor, hassas mühimmatları olduğu için hedeflere son derece hassas bir şekilde angaje olabiliyor.

Savaştaki gelişmeleri biz de medya ve sosyal medyadan takip ediyoruz. Platformumuz, düşman hattının ötesine geçti ve son derece iyi sonuçlar verdi. Kendini orada da ispatladı.”

CNN International Haluk Bayraktar’a sordu: Rusya’ya SİHA satar mısınız?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.