CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesinden Halk Ekmek fiyatlarına zam

CHP’li Mansur Yavaş yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2 liraya satılan Halk Ekmek'in ürettiği 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatına 1 TL zam yaparak 3 TL'ye yükseltti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyükşehirden yapılan açıklamada, her gün yaklaşık 1 milyon adet üretilen 250 gram Halk Ekmek ile vatandaşların bütçesine önemli katkı sağlandığı belirtildi.

Maliyetlerin sürekli artmasına rağmen uzun süre Halk Ekmek’te fiyat artışı yapılmadığı ve un stoku bitene dek zararına satışların sürdürüldüğü aktarılan açıklamada, önceki fiyat artışının yaşandığı 2 Mart 2022 tarihinden bu yana unda yüzde 80, mayada yüzde 81, elektrikte yüzde 67, doğal gazda yüzde 75, işçilikte yüzde 37, nakliye/büfe payı maliyetinde yüzde 39 ve diğer kalemlerde (amortisman, bakım vb.) yüzde 17 fiyat artış yaşandığı ifade edildi.

Maliyetlerdeki bu yükselişlerin Halk Ekmek’te de fiyat artışını zorunlu kıldığı savunulan açıklamada, “Ankara Halk Ekmek’in ürettiği 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatı, 8 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla kar elde etmeksizin ve maliyetine 3 lira olarak belirlenmiştir. Piyasada 200 gram normal ekmek halen 4 TL’ye satılmaktadır. Yeni uygulama İstanbul, İzmir ve Etimesgut Halk Ekmek ile eş zamanlı olarak başlayacaktır.” denildi.

İstanbul’da halk ekmek ürünlerine yüzde 47 zam

CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesinden Halk Ekmek fiyatlarına zam

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.