Cezaevi kaçkını binlerce Afgan Türkiye’ye gelebilir! Hırsız, katil, tecavüzcü…

featured

Taliban, Afganistan’da ilerleyişini sürdürürken, dün akşam saatlerinde Mezar-ı Şerif’in de kontrolünü ele geçirmesiyle Afganistan güçlerinden aldığı vilayet sayısını arttırdı.

Sabah saatlerinde ise Vardak, Host, Bamyan, Nuristan ve Bagram vilayetlerinde kontrolü alan Taliban, 34 vilayetin 31’inde kontrolü ele geçirmiş oldu.

Barışçıl bir şekilde ilerleyeceğini duyurdu

Afganistan İçişleri Bakanlığı ise, Kabil’e saldırı düzenlenmeyeceğini ve Taliban’la güç değişiminin barışçıl bir şekilde gerçekleştirileceğini duyurdu.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ise ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ve üst düzey NATO yetkilileriyle görüştüğü belirtildi.

Ayrıca Kabil’e her yönden giren Taliban, kentten ayrılmak isteyen herkese güvenli geçiş sağlanabileceğini duyurarak kadınların korumalı bölgelere geçmesi çağrısında bulundu.

Puli Çarhi’deki binlerce Afgan serbest

Kabil’e doğru ilerleyen Taliban, Kabil’in 13 kilometre güneydoğusunda yer alan Puli Çarhi’deki hapishanede bulunan 5 bin mahkumu serbest bıraktı. Hapishanede bulunan yaklaşık 5 bin mahkum arasında Taliban güçlerinin yanı sıra siyasi tutuklular ve DEAŞ’lıların bulunduğu ifade ediliyor.

Bagram hava üssü Taliban’a teslim edildi

Taliban’ın Bagram hava üssünü ele geçirdiği ve Bagram hapishanesinde bulunan 5 bin mahkumu da serbest bıraktığı ifade ediliyor. Mahkumlar arasında Taliban güçleri ve DEAŞ’lıların olduğu ifade ediliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir