Bitcoin adım adım rekora yürüyor! 6 ay sonra 60 bin dolar seviyesine yaklaştı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD sermaye piyasaları regülatör kuruluşu SEC’in ABD’de Bitcoin vadeli kontratlarını içeren ilk borsa yatırım fonunun (ETF) işlem görmeye başlamasına izin vermeye hazırlandığı belirtildi.

YENİDEN 60 BİN DOLAR SEVİYESİNDE

Karar sonrası Bitcoin, saat 16.30 itibariyle 59 bin 800 dolar civarında hareket ediyor.

Diken’in aktardığına göre; ETF olarak bilinen borsa yatırım fonları, hisse senedi, tahvil ve bono gibi farklı yatırım araçlarının bulunduğu bir endeksi baz alarak işliyor. Borsalarda işlem gören bu yatırım fonları, baz aldığı endeksin performansına göre kazanç ya da kayıp ortaya koyuyor.

Bitcoin ETF’i özelinde de, yatırımcılar doğrudan kripto para almak yerine Bitcoin’in değerindeki değişime göre kazanç sağlayabilecek bir ürün almış olacak. Yatırımcılar, kripto piyasasındaki belirsizlikten de uzak durup yatırımcıları korumaya dönük mevcut yasalara tabi olacak.

NE OLMUŞTU?

Bu sene güçlü bir boğa dönemi yaşayan Bitcoin, 14 Nisan’da 64 bin 813 dolar ile tarihin en yüksek seviyesini görmüş ardından başlayan düşüş dalgasıyla 28 bin dolarlı seviyelere kadar inmişti.

Bitcoin, her ne kadar Çin’in yeni yasak kararları ile sarsılsa da, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Powell’ın ekim ayı başında kripto paraları yasaklama niyetlerinin olmadığı yönündeki açıklamaları sonrası yeni bir çıkış dalgası yakalamıştı.

Bitcoin adım adım rekora yürüyor! 6 ay sonra 60 bin dolar seviyesine yaklaştı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.