Bitcoin 50 bin dolar seviyesini geçti! Kripto para piyasalarında son durum…

featured

Kripto para piyasalarında hareketlenme başladı. Bitcoin’deki hızlı yükseliş diğer kripto para birimlerine de olumlu yansıyor.

Altın fiyatlarında oluşan belirsizlik havası, ABD Merkez Bankası’nın varlık alımlarını azaltma ve faiz artırma ihtimali, küresel piyasalarda Covid-19 Delta Varyantı korkusu devam ederken kripto paralara yeniden güç kazanmaya başladı.

PayPay Holdings, İngiltere’deki bütün kullanıcılarına bu haftadan itibaren bitcoin ve diğer kripto paralarda alım, satım ve saklama hizmeti sunacağını duyurdu. Bu gelişmenin ardından kripto para piyasalarında işlemler hızlandı. Paypal’ın dünya genelinde 403 milyon kullanıcısı bulunuyor.

50 BİN DOLAR AŞILDI

Geçtiğimiz haftayı 50 bin doların kıyısında geçiren Bitcoin, bugün önemli direnci aşmış oldu. Bitcoin saat 06:53 itibariyle 50 bin 290 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Gün içinde en düşük 48 bin 283 dolar, en yüksek ise 50 bin 367 dolar seviyesi görüldü. Piyasa değeri ise 945 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

TARİHİ ZİRVEYE 14 BİN DOLAR KALDI

Bitcoin 14 Nisan 2021 tarihinde 64 bin 813 dolar ile tarihi yüksek seviyesini görmüştü. Bu noktadan sonra düşüşe başlayan Bitcoin 29 bin dolara kadar gerilemişti.

ETHEREUM DA GÜÇLENİYOR

Dünyanın önde gelen ikinci kripto para birimi olan Ethereum da 3000 dolar bandına oturdu.

Geçtiğimiz Mayıs ayında 4371 dolara kadar yükselen ve sonrasında sert satışlar görüp 1700 dolar seviyelerine gerileyen Ethereum bugün yüzde 6’nın üzerinde primle 3200 dolar seviyelerinden alıcı buluyor.

RIPPLE YÜKSELİŞTE

ABD’de SEC ile davalık olan Ripple dalgalı seyrini devam ettiriyor. Nisan ayında 1.96 dolara kadar yükselen ve tarihi zirvesini gören Ripple, ABD’de görülen davalar nedeniyle sert düşüşler yaşayabiliyor. Ripple bugün yüzde 5 civarında yükselişle 1.25 dolar seviyesinde işlem görüyor.

ARTIŞTAN DOGECOIN DE OLUMLU ETKİLENDİ

Milyarder iş adamı Elon Musk’ın desteklediği Dogecoin yüzde 4’e yakın primle 0.32 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Haziran ayında ABD’de gerçekleşen SNL programında Elon Musk’ın yapacağı açıklamalar ile Dogecoin’n 1 doları aşacağı beklentisine giren yatırımcılar, Musk’ın alakasız söylemleri sonrasında satışa geçmişti.

Bir süredir düşüşte ve yatay seyirde bulunan Dogecoin, diğer kripto para birimlerindeki yükselişin etkisiyle primlenmeye başladı.

KRİPTO PARA NASIL ALINIR?

Kripto para sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bundan kısa bir süre önce sadece Bitcoin ve Blockchain teknolojisinden ibaret olan kripto para dünyasında bugün merkezsiz finans (DeFi) ve Benzersiz Token’lar (NFT) gibi çok geniş kitlelerce kabul gören alt kollar doğdu

2009’da kullanıma sunulan Bitcoin, küçük parçalar halinde alınıp satılabilir ve itibari paralardan farklı olarak blockchain olarak bilinen merkeziyetsiz bir kayıt defteri sistemi kullanılarak yaratılır, dağıtılır, işlem görür ve saklanır.

Türkiye’de Türk Lirası ile kripto para almak için komisyon oranı en düşük borsa Binance TR (%0.09). %10 komisyon indirimli Binance TR hesabı açmak ve para yatırma gibi işlemler için Binance TR rehberine göz atabilirsiniz.

BİNANCE’YE %10 KAMPANYALI KOMİSYON İNDİRİMİ İLE KAYIT OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN VE +%25 BNB İNDİRİMİNİ DE KULLANARAK KAYIT OLUN.

Paribu, BtcTurk, Binance… Hangi borsa daha iyi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir