Putin’in işgal kararına Biden’dan sert cevap: “Bedelini ödeyecek”

Beyaz Saray'da açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Donbas bölgesinin bağımsızlığını kabul etmesinden sonra, yapacakları yaptırımları açıkladı.

featured

Dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Luhansk ve Donetsk sözde cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kabul etmesinin ardından, BM ve BMGK’dan tepki gelmişti.

BMGK’nın dün acil toplanmasından sonra yaşanan gerginlik daha da yükselmişti.

Bugün ABD Başkanı Biden, konuyla ilgili açıklamalarda bulunup, Rusya’ya karşı yapacakları yaptırımları dile getirdi.

“ULUSLARARASI HUKUKUN İHLALİ”

Merakla beklenen konuşmasında ABD Başkanı Joe Biden, “Bu halk cumhuriyetlerini tanıma hakkını nereden buluyor? Kesinlikle uluslararası hukukun ihlalidir bu. 1 ay önce sayın Putin’in yüzüne karşı birlikte hareket edeceğimizin ifade etmiştim, eğer Ukrayna’ya saldırı olursa, bağımsız devletleri tanıdığını iddia ederse.” dedi.

UYGULANACAK YAPTIRIMLARI DA AÇIKLADI

Uygulayacakları yaptırımlar konusunda Biden, “Rusya’ya uygulayacağımız yaptırımları açıklamak istiyorum. Ortaklarımızla işbirliği içerisinde belirledik. 4 finans kurumuna ve askeri bankaya yaptırım uyguluyoruz. Rusya’nın devlet borcuyla ilgili olarak batıdan finansmanını durduruyoruz. Artık Rusya batıdan finansman alamayacak.” ifadelerine yer verdi.

RUSYA’DAKİ BAZI ELİT AİLE ÜYELERİNE DE YAPTIRIM UYGULANACAK

Ayrıca Biden, “Yarından başlayarak aynı zamanda Rusya’daki bazı elit aile üyelerine karşı yaptırımlar uygulamaya başlayacağız. Almanya ile birlikte çalıştık. Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin ileriye gitmeyeceğinde mutabık kaldık. Rusya bedel ödeyecek. Yaptırımlar artacak.” diyerek ekledi.

Açıklamalarının devamında Biden, şunları söyledi:

“Bugün Rusya, Belarus’tan güçlerini çekmeyeceğini söyledi. Ben de halihazırda Litvanya, Letonya ve Estonya’da birliklerin artırılmasına karar verdim. Biz kesinlikle savaşa girmek niyetinde değiliz ama ABD müttefikleriyle birlikte her bir karışı savunacaktır.

Umarım Rusya, Ukrayna‘ya bir saldırıda bulunmaz. Umarım ben yanılırım. Kiev dahil olmak üzere buraya kadar gitmez ve ilerlemez. Halihazırda Ukrayna çevresinde 100 binden fazla Rus askeri bulunmakta. Kuzeyden saldırı planlıyor olabilir, füzelerle aynı şekilde. Rus donanma gemileri şu anda Karadeniz’de. Füzeler ve deniz altlarıyla hareket etmekte, tıbbi ekipman sınıra yığılmakta.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir