Bakan Güler’den İsveç açıklaması: “Taahhütlerini yerine getirmeli”

Milli Savunma Bakanı Güler, NATO karargahındaki görüşmelere ilşkin kritik açıklamalarda bulundu.. Güler, "İsveç'in de Üçlü Muhtıra'da kayıtlı taahhütlerini somut şekilde yerine getirmesi halinde Finlandiya gibi NATO üyesi olabileceğini müttefiklerimize beyan ettik" dedi.

featured

Orgeneral Yaşar Güler, yeni kabinenin açıklanmasıyla Milli Savunma Bakanı olarak seçildi. Bakan Güler bugün NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ardından Brüksel’de görevli Türk gazetecilerle NATO Karargahı’nda bir araya geldi.

TAAHHÜT ŞARTI

NATO Karargahı’ndaki görüşmelerine ilişkin konuşan Bakan Güler, “İkili görüşmelerimizde, NATO’nun ‘Açık Kapı Politikası’nı desteklediğimizi ve İsveç’in de Üçlü Muhtıra’da kayıtlı taahhütlerini somut şekilde yerine getirmesi halinde Finlandiya gibi NATO üyesi olabileceğini müttefiklerimize beyan ettik.” dedi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Güler, ilk günkü oturum öncesinde Ukrayna Savunma Temas Grubu Toplantısı’nın yapıldığını belirterek, “Toplantıda, Kırım dahil Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlık ve egemenliğine olan desteğimizi bir kez daha dile getirdik. Yıkımın ve insani trajedinin artmasının önlenmesi için taraflar arasında bir an önce çatışmanın durdurularak ateşkesin sağlanmasına ihtiyaç olduğunu belirttik ve diplomasinin önemine vurgu yaptık. Bu konularda ve insani yardım konusunda şimdiye kadar olduğu gibi üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu belirttik.” diye konuştu.

TAHIL GİRİŞİMİ

Küresel gıda krizinin çözümüne yönelik Türkiye’nin girişimleriyle oluşturulan Karadeniz Tahıl Girişimi kapsamında yaklaşık 32 milyon ton tahılın bine yakın gemiyle Ukrayna limanlarından taşınarak dünya pazarlarına ulaştığı belirten Güler, “Tahıl sevkiyatının hızlı, güvenli ve planlı bir şekilde devam etmesi önemli.” dedi.

TERÖRLE MÜCADELEDE MÜTTEFİKLERDEN TAM DESTEK BEKLENTİSİ

Savunma Bakanları Toplantısı vesilesiyle gündemdeki konulara ilişkin Türkiye’nin görüşlerini birinci ağızdan dile getirdiklerini aktaran Güler, şunları kaydetti:

“Terörle mücadele konusundaki hassasiyetlerimizi her ortamda olduğu gibi burada da dile getirdik. Gerek oturumlarda gerekse ikili görüşmelerimizde terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle ayrım gözetmeksizin mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdik. PKK/YPG/PYD, FETÖ, DEAŞ, El-Kaide ve diğer tüm terör örgütleriyle sonuna kadar mücadele etmekte kararlı olduğumuzu vurguladık. Bu hususta tüm müttefiklerimizden tam destek beklediğimizi belirttik.

Türkiye, NATO’ya en fazla katkı sunan ülkeler arasında yer almaktadır. Buna rağmen, müttefiklerimiz tarafından ihracat kısıtlamalarına maruz bırakılmamız asla kabul edilebilir değildir. Bu kısıtlamalar sadece ülkemizin güvenliğini değil, aynı zamanda NATO’nun müttefikler için belirlediği yetenek hedeflerinin karşılanmasını; dolayısıyla NATO’nun güvenliğini de olumsuz etkilemektedir. Türkiye olarak NATO’ya ve Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliğine, geçmişte olduğu gibi, bugün ve gelecekte de önemli katkılarda bulunmayı sürdüreceğiz.”

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir