ASAL araştırma şirketinden “Kılıçdaroğlu’nun yerine kim geçsin” anketi

Seçim hezimeti sonrası değişim tartışmalarının başladığı CHP'de kazan kaynıyor. ASAL Araştırma Şirketi'nin sorduğu "CHP Genel Başkanı olarak görmek isterseniz?" sorusuna katılımcılardan Kılıçdaroğlu'nu üzecek cevaplar geldi.

featured

Seçim hezimeti sonrası CHP’de değişim söylemleri başlamış, Kılıçdaroğlu’na karşı yeni isimler ön plana çıkarak koltuk mücadelesi için harekete geçmişti. Kılıçdaroğlu‘na başkaldıran değişimciler kongreye hazırlanıyor.

ASAL ARAŞTIRMA’DAN YENİ ANKET: YENİ GENEL BAŞKAN KİM OLSUN?

CHP içindeki bu çekişme kamuoyunca geniş yer tutarken ASAL Araştırma’nın “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması”na konu oldu. 14-25 Temmuz 2023 tarihleri arasında Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kırıkkale, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak’ta 18 yaş ve üzeri 2 bin 520 kişiyle yapılan ankette vatandaşlara, “Şayet Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlıktan ayrılır/ istifa ederse kimi CHP Genel Başkanı olarak görmek isterseniz?” sorusu yöneltildi.

YÜZDE 32,6 İBB BAŞKANI İMAMOĞLU DEDİ

Ankete katılanların yüzde 31.6’sı bu soruya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yanıtını verdi.

Bunu yüzde 15.5 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş cevabını verenler takip etti. CHP Grup Başkanı Özgür Özel yanıtı ise yüzde 8.4 ile üçüncü sırada yer aldı.

Yüzde 5.1’lik bir kesim ise bu soruya CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül cevabını verdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir