AK Partili Mehmet Metiner’den ‘çay fırlatma’ eleştirisi: “Reis’e otobüsün üstünden çay paketleri attırmak da neyin nesidir”

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangın nedeniyle gittiği Marmaris’te yaptığı konuşmanın ardından otobüsün üstünden vatandaşlara çay fırlatmıştı.

AK Parti eski milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner, bugünkü yazısında, henüz kontrol altına alınamayan orman yangınlarıyla ilgili muhalefetin açıklamalarını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris ziyaretinde otobüsün üzerinden vatandaşlara çay fırlatmasını değerlendirdi.

Tepki çeken olaya AK Parti’den de tepki geldi. Mehmet Metiner, Erdoğan’ın çay fırlatmasını eleştirerek, “Reis’e otobüsün üstünden çay paketleri attırmak da neyin nesidir, hangi akla hizmettir?” ifadelerini kullandı.

Odun ateşinde çay keyfi! Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangın felaketiyle boğuşan Marmaris’te vatandaşlara çay dağıttı…

Muhalefetin açıklamalarına da tepki gösteren Metiner, “Bu mudur yurtseverlik, bu mudur milliyetçilik, bu mudur siyaset Allah aşkına? Yangından mal kaçırmaya kalkışan siyasetçiler ‘erken seçim’ isteyecek kadar ileri gidebiliyorlar. Birileri ‘istifa’ çığlıkları atmaya başlayabiliyor. Bu mudur muhalefet, bu mudur siyaset?” sorularını sordu.

“Bu mudur milliyetçilik?”

İşte Mehmet Metiner’in bugünkü yazısının ilgili bölümü:

Millet olarak yüreğimiz yanıyor bizim. Devletimiz tüm imkânlarını seferber etmiş durumda. Ama o birilerinin dediklerine ve yaptıklarına bakın hele! Bu mudur yurtseverlik, bu mudur milliyetçilik, bu mudur siyaset Allah aşkına? Yangından mal kaçırmaya kalkışan siyasetçiler “erken seçim” isteyecek kadar ileri gidebiliyorlar. Birileri “istifa” çığlıkları atmaya başlayabiliyor. Bu mudur muhalefet, bu mudur siyaset?

Varsa yangınla mücadele konusunda hükümetin bir eksikliği veya zaafı bunu münasip bir dille gündeme getirmektir muhalefet. Sorumlu muhalefet anlayışı, büyük yas günlerinde diline dikkat eden muhalefettir. Acıları çoğaltan muhalefet değildir, acıları kaşıyan, acılar üzerinden yangın siyaseti yürüten muhalefet hiç değildir.

Yüreğimizi yanıyor bizim. Birileri o yangına körükle gidiyor. O ormanlarımızı yakanlardan bin beter yakıcı ve yaralayıcı bir dil kullanmaktan ne vakit vazgeçeceksiniz ha söyler misiniz?

“Reis’e otobüsün üstünden çay paketleri attırmak da neyin nesidir?”

Gözlerimizin önünde cayır cayır ormanlarımız yanıyor. Evlerimiz yanıyor. İnsanlarımız ölüyor. Ormanın kahramanları olan ormancılarımız ve itfaiyecilerimizin ateşi söndürmek için ateşin, yani ölümün üstüne üstüne yürüyor. Ama bir kısım siyasetçilerimiz dilleriyle ateşi harlıyor. Tam da o ateşi çıkartanların değirmenine su taşıyacak bir davranışla. Tıpkı 15 Temmuz sonrasında yaptıkları gibi.

İçimizden birileri de o güruhun daha da negatif propaganda üretebilmeleri için ne lazımsa yapıyorlar. Allah aşkına her birimizin yüreğinin cayır cayır yandığı bu günlerde seçim meydanlarındaymışız gibi Reis’e otobüsün üstünden çay paketleri attırmak da neyin nesidir, hangi akla hizmettir? Artık seçim zamanlarında bile yapılmaması gereken bu tür bir olayın yangın günlerinde yapılabiliyor olması hepimizi derinden yaralamıştır, biline! Dilerim ki bu ve buna benzer yanlışlıklar, Reis’i gereksiz yere polemik konusu yapan bu tür davranışlar artık bir son bulur. Yeri gelmişken belirtmezsem olmaz: Millet yangın günlerinde kendi vekillerini, özellikle de iktidar vekillerini yanı başında görmek ister. Keşke vekil arkadaşlardan biri Marmaris’te Cumhurbaşkanı’nı karşılamak yerine Bodrum’daki yangın mahallinde bulunmuş olsaydı diyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir