Serok Ahmet’ten Erdoğan’a ‘istenmeyen adam’ eleştirisi: “Ülkeye yazık ediyorsunuz”

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir’de yaptığı konuşmada, Osman Kavala konusunda açıklama yapan 10 ülkenin büyükelçisinin istenmeyen adam ilan edilmesi talimatını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na verdiğini açıklamıştı.

Erdoğan açıklamasında, “Yatıyorlar kalkıyorlar Kavala. Kavala dediğin Soros’un Türkiye şubesi. 10 büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığına geliyor. Bu ne terbiyesizliktir. Talimatı Dışişleri Bakanımıza verdim, ‘Bu 10 büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini hemen halledeceksiniz.’ dedim. Bunlar Türkiye’yi tanıyacak, anlayacak, bilecekler. Türkiye’yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler.” ifadelerini kullanmıştı.

AHMET DAVUTOĞLU’NDAN ELEŞTİRİ

Ahmet Davutoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etmenin ne Osman Kavala ile ne de yargı bağımsızlığıyla bir ilgisi vardır. Öyle olsaydı ağır ithamlar altındaki Rahip Brunson Trump’ın telefonu ile Deniz Yücel ise Merkel’in talebiyle bırakılmazdı.” dedi.

“ÜLKEYE YAZIK EDİYORSUNUZ”

Davutoğlu açıklamasında, “Devlet aklının yerini sokak kavgası söylemi aldı. Ülkeye yazık ediyorsunuz! Bağımsız yargımızın kararlarına karşı iç ve dış müdahalelere hep birlikte karşı çıkalım. Ancak, yargımızın başka başkentlerden talimatlarla çalışabileceği algısını bu iktidar oluşturmuştur.” ifadelerine yer verdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir