Reytingi düşen Afgan videosuna sarılıyor! “Afgan çete Türkiye’de ev bastı” başlığıyla nasıl sahtekarlık yapıyorlar?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemlerde Türkiye’de ‘tık’ almak ve aldığı tıklanmalarla dijital pazarlamasını yapmak isteyen pek çok sosyal medya hesabı mültecilerle ilgili yalan içerikler üretmeye devam ediyor.

Youtube ve TikTok başta olmak üzere Afgan profillerinde video arayan, buldukları videoyu kendilerine göre montajlayıp yorumlayarak paylaşan tıklanma peşindeki hesaplar, başta Ümit Özdağ ve Sinan Oğan olmak üzere siyasiler tarafından da desteklenince amaçlarına ulaşmış oluyor.

ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDA KALIYORLAR

Daha önce “Afganlar Antalya’da plaja Afgan bayrağı astı, Afganlar İran sınırından merdiven dayayıp geçti” haberleri yüzünden özür dilemek zorunda kalan bazı sosyal medya hesapları bugün de “Afgan Çete Türkiye’de Ev Bastı” başlığıyla yeni bir video servis etti.

Söz konusu haberin başlığını görenler Afgan bir çetenin Türk vatandaşlarının yaşadığı evi basarak soygun yaptığını sandılar. Ancak video incelendiğinde Afganistan’daki Peştun Aşireti’ne bağlı insan kaçakçılarının kendi aralarındaki “para çalma kavgası” olduğu anlaşılıyor.

TÜRKİYE’DE YAŞAYAN AFGANLARDAN TEPKİ

Videoda görülen şahısların Peştun Aşireti’ne bağlı insan kaçakçıları olduğunu söyleyen Afganlar videodaki şahıslara tepki gösterdiler.

Screenshot 2022 01 31T224929.490 Screenshot 2022 01 31T224657.875

İNSAN KAÇAKÇILARININ REKLAMINI DA YAPMIŞLARDI

Afganistan’dan Türkiye’ye Afganları getirme ve yerleştirme yalanıyla dolandırıcılık yapan çetenin pek çok Afgan ve Pakistanlı vatandaşı dolandırdığı biliniyor.

Sosyal medyada sponsorlu reklam yayınlayan çetenin tanıtımı, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ başta olmak üzere pek çok kişi tarafından paylaşılmıştı.

İnsan kaçakçılarının reklamını yaptılar! İran sınırındaki Afgan videoları yine kurgu çıktı…

Reytingi düşen Afgan videosuna sarılıyor! “Afgan çete Türkiye’de ev bastı” başlığıyla nasıl sahtekarlık yapıyorlar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.