6 Şubat Kahramanmaraş depreminin ürkütücü sesi ortaya çıktı

Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 büyüklüğündeki felaketin sesi, bir Jeofizik Mühendisi tarafından kaydedildi.

featured

Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki deprem, çevre illerde de etki gösterdi. Son dönemlerin en büyüğü olan deprem, saat 13.34 sularında yeniden başladı.

Şu ana kadar yüzlerce can alan afette, enkaz altındaki vatandaşlar için canla başla mücadele devam ediyor.

Benzer Haberler
iskenderun-deprem
Hatay depreminde 9 saat sonra mucize! Enkaz altından bir bebek kurtarıldı
suriye-deprem
Kahramanmaraş’taki deprem Suriye’yi yerle bir etti! En az 427 ölü, yüzlerce yaralı var
istanbul-fay-hatti-kahramanmaras
Kahramanmaraş ve bölgedeki deprem İstanbul fayını etkiler mi? İstanbul’da deprem olacak mı?

Bir diğer yandan Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli saat 04.17’de meydana gelen depremin ürkütücü sesi, Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nde görevli Araştırma Görevlisi Dr. Hamdullah Livaoğlu tarafından kaydedildi.

‘AYNI SIKIŞTIRMA PARAMETRELERİ KULLANILARAK KARAKTERİSTİK SESLER ÜRETİLEBİLİR’

Depremi işitilebilir hale dönüştürdüklerini söyleyen Livaoğlu, şu ifadeleri kullandı;

“İnsan kulağı 20 Hz’den düşük frekansları işitemez. Deprem sinyaline ait frekanslar da genellikle 20 Hz’den küçüktür. Bu analizlerde, sismik sinyallerin yer altındaki kayaçları sofistike bir şekilde döverken kuvvetle muhtemel oluşturabileceği sesleri açığa çıkarmanın yanı sıra ayırt edici karakteristik özellikleri ile de deprem çalışmalarına katkı sunabilir.

Depremin işitilebilir hale dönüştürülebilmesi için sismometrelerin kaydettiği deprem sinyallerinin örnekleme periyoduna bağlı olarak bant hızları artırılır ve sismogram (deprem kaydı) sıkıştırılır. Böylece frekans içeriği insan kulağının duyabileceği eşiklere yükseltilir. Her bir depremde aynı sıkıştırma parametreleri kullanılarak karakteristik sesler üretilebilir ve depremlerin kaynak özellikleri, sarsıntı süreleri gibi ölçütler ayırt edilebilir.”

‘DEPREMİN SES KARAKTERİSTİĞİ, ÜRKÜTÜCÜ ŞEKİLDE FARK EDİLMEKTEDİR’

Sesin ürkütücü bir şekilde hissedildiğini belirten Livaoğlu, “Doğu Anadolu tektonik rejiminin ürettiği 7.7 moment büyüklüğündeki bu yıkıcı depremin de ses karakteristiği incelendiğinde, ürkütücü bir şekilde fark edilmektedir. Tiz cızırtılar şeklinde duyulan seslerin, deprem sinyalini kaydeden sismometrenin dinamik aralıklarını zorladığını göstermektedir.” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir