4 Ocak 1881’de ne oldu? Atatürk’ün doğum günü mü?

“Atatürk ne zaman doğdu?” sorusuna bugüne değin birçok farklı cevap verildi. Ancak CIA’nın belgelerinden biri bugüne değin verilen cevaplardan farklı bir tarihe işaret ediyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Atatürk ne zaman doğdu?” sorusuna bugüne değin birçok farklı cevap verildi. Ancak Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA)’nın üzerindeki gizlilik kaldırılan belgelerinden biri bugüne değin verilen cevaplardan farklı bir tarihe işaret ediyor.

ANKA’dan Orhan Aysezen ‘in haberine göre; Atatürk’ün doğum günü konusu çok uzun yıllar önce zaman zaman basında ele alındı. Ancak yakın dönemde bu sorunun üzerine ciddi bir incelemeyle eğilen ilk isimlerden biriGazeteci Soner Yalçınoldu. Soner Yalçın, 18 Mayıs 2008 tarihinde Hürriyet gazetesinde yayımladığı araştırmasında bir zaman aralığı saptadı. Yalçın araştırmasında bilgileri verdi:

“(Atatürk’ün) Doğum tarihi, gün, ay ve yıl olarak tam bilinmemektedir. Osmanlı bürokratik yapısında bebeklerin doğum tarihleri sistematik olarak resmi kayıtlara geçirilmiyordu. Bu nedenle Mustafa Kemal’in doğumuyla ilgili olarak hiçbir resmi belge yoktu.

Müslüman aileler doğumları Kuran-ı Kerim ya da bir başka değerli kitapların arkasına not ediyorlardı. Atatürk’ün de doğumu evdeki iki Kuran-ı Kerim’den birinin arkasına yazılmış ancak bu kutsal kitap başkasına verildiği için kaybolmuştu.

Zübeyde Hanım, yaşamının son yıllarında verdiği bir röportajda oğlunu Selanik’te ‘dondurucu kırklar’ olarak anılan ve kışın en soğuk kırk gününü ifade eden dönemde doğurduğunu söyledi.

Atatürk çıkardığı ilk resmi kimlik kartında doğum tarihi olarak Rumi takvime göre, 1296 yazılıydı. Bu 13 Mart 1880 ile 12 Mart 1881 arasına karşılık geliyordu.

Atatürk muhtemelen 1880 ya da 1881 kışında doğdu.”

RESMİ OLARAK BİLİNMİYOR

Ataturk Dogum Gunu

Atatürk’ün kesin doğum tarihi bilinmiyor. Ancak 1936 yılında İngiltere Büyükelçiliği, Kral 8’nci Edward’ın kutlama amacıyla bilgi edinme isteği üzerine Dışişleri Bakanlığı’na başvurmuş, Dışişleri Bakanlığı’ndan verilen resmi yanıtta, Atatürk’ün doğum tarihi, “19 Mayıs 1881” olarak gösterilmişti.

FİZİKÇİ’NİN ARAMA MOTORUNA GÖRE “12 MART 1881”DE DOĞDU

Google’a büyük rakip olma iddiasıyla, İngiliz fizikçi Stephen Wolfram tarafından kurulan “Wolfram Alpha arama motoru, “sorulara yanıt” özelliğiyle öne çıkmayı ve sorulan sorulara doğru cevap vermeyi amaçlıyor.

Bu amaçla birkaç yıl önce sitede yapılan “Ataturk” aramasında doğum tarihi olarak 12 Mart 1881 cevabı verilmişti.

Yeni dönemde tarih araştırmalarıyla dikkate çeken bir başka isim Ali Güler ise doğum günü bilmecesine cevap arayan bir başka isim oldu. Askeri Tarih uzmanı Ali Güler, 26 Eylül 2012 tarihli “Haberiniz Olsun” internet sitesinde yayınlanan araştırmasında “Atatürk’ün doğum tarihi yıl olarak bazı araştırmalarda 1880, bazılarında da 1881 olarak yer alırken; doğumunun hangi ay ve hangi gün olduğu konusunda da farklılıklar hala sürdürülmektedir. Yaygın olarak tekrarlanan yanlış tarihler şunlardır: 23 Aralık 1880, 13 Mart 1881, 19 Mayıs 1881” demişti.

ERBAİN SOĞUKLARI DEVAM EDİYORDU

Ali Güler Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 1922 yılında Enver Behnan Şapolyo’ya söylediği “O zamanki Hamidiye kâğıtlarına gün ve ay yazılmaz, yalnız yıl yazılırdı. Ben oğlum Mustafa’yı ‘Erbain Soğukları’ devam ederken doğurdum. Bu, doğum benim aklımda kaldığına göre 23 Kânunuevvel 1296 tarihine düşmektedir” ifadesini alıntıladıktan sonra şöyle devam ediyor:

“Erbain Soğukları” 22 Aralık’tan 31 Ocak’a kadar süren 40 günlük kışın en soğuk günlerinde esen şiddetli rüzgârlar için kullanılan addır. Bu durumda Zübeyde Hanım’ın verdiği tarih olan Rumi 23 Kânunuevvel 1296 tarihi, hem anlatımındaki esaslara, hem de resmi kayıtlardaki tarihlere uymaktadır. Bu tarih Miladi 04 Ocak 1881 Salı günüdür.

Şu halde Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum tarihini 4 Ocak 1881 Salı günü olarak kabul etmek mümkündür. Onun, İngiliz Büyükelçiliği’nin kutlama için sorması üzerine, ‘bu bir 19 Mayıs günü niçin olmasın?’ demesi ve bu tarihin bildirilmesi, tamamen ‘mecazi’ bir anlam ifade eder.”

PEKİ CIA BELGELERİ NE DİYOR

Üzerindeki gizlilik kararı kaldırılan bir grup “gizli” CIA belgesinin içinde ise bir kronolojinin bir bölümünde bugüne değin ortaya atılanlardan farklı bir tarih dikkati çekti.

CIA’nın Karşı Terör Merkezi tarafından hazırlanan, “gizli” damgalı, 1999 tarihli “Terrorism Review” yayınında uluslar için önemli günler kronolojik sırayla belirtiliyor ve bu günlerin terörist saldırıları için hassas günler olduğuna dikkat çekiliyor. Ancak kronolojinin, belirtilen günlerde bir terörist eylem yapılacağının tahmin edildiği anlamına gelmeyeceğine de vurgu yapılıyor.

Kronoloji üzerinde ilerleyen parmaklar Atatürk’ün doğduğu günün yer aldığı Mart ayı üzerindeki bir tarihte duruyor:

“12 Mart 1880. Turkey. Birth of Ataturk.”

CIA belgesinde bugüne değin tarihlerden farklı olarak Atatürk’ün doğum yılının 1880 olarak belirtilmesi dikkati çekiyor.

4 Ocak 1881’de ne oldu? Atatürk’ün doğum günü mü?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.