Pfizer yetkilisinden bomba itiraf! ‘Kovid aşıları test edilmedi’

Avrupa Parlamentosu’nda Pfizer’in yetkilisi, Pfizer-Biontech mRNA kovid aşılarının, koronavirüs bulaşmasına yönelik testlere tabi tutulmadan piyasaya sürüldüğünü itiraf etti.

featured

Koronavirüs salgını döneminde, Biontech şirketiyle birlikte kovid-19 virüsü için mRNA aşısı geliştiren Pfizer, sadece kovid aşıları sayesinde 2021’den bu yana 45 milyar dolardan fazla ciro yaptı. Bu cironun en az 10 milyar doları kâr olarak kayıtlara geçti.

Avrupa Parlamentosu’nda bugün ilaç şirketleri oturumları yapıldı. Avrupa’da faaliyet gösteren birçok ilaç şirketinin CEO’su ve yetkilisi, oturumlara katıldı ve Avrupa Parlamentosu milletvekilleri tarafından sorgulandı.

 

Pfizer CEO’su Albert Bourla, oturuma katılmadı. Pfizer’i, şirketin yetkilisi ve müdür J. Small temsil etti.

Hollandalı Avrupa Parlamentosu Milletvekili Rob Roos, Pfizer yetkilisini sorguladı: “Pfizer’in kovid aşısı piyasaya sürülmeden önce, hastalığın yayılmasını engelleyip engellemediği test edildi mi? Eğer test edildiyse, verileri komisyonumuzla paylaşmanız mümkün mü? Ve çok net bir cevap talep ediyorum: Evet ya da hayır. Teşekkürler.”

Pfizer yetkilisi, testlerin yapılmadığını itiraf etti: “Aşılar piyasaya sürülmeden önce bulaşmayı engelleyip engellemediğini biliyor muyduk? Hayır, haha. Bu, şey, biliyorsunuz, bilim hızında hareket edip piyasanın nasıl işlediğini öğrenmemiz gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir