Suriye diktatörü Esed’in işkence timi! 15 binden fazla kişi işkenceyle öldürüldü

Suriye İnsan Hakları Ağı, Beşşar Esad rejiminin Suriye'de 12. yılına giren iç savaşta en az 15 bin kişiyi işkenceyle öldürdüğünü açıkladı. Esed'in işkence timinin cinayetlerinin yansıdığı rapor okuyanları dehşete düşürüyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Suriye’de sivillere yönelik hak ihlallerini belgeleyen SNHR, 2011 yılından bugüne kadar 15 binden fazla Suriyelinin diktatör Esed’in işkence timi tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Screenshot 2022 01 15T025022.581

15 BİNDEN FAZLA İNSAN, İŞKENCE İLE ÖLDÜRÜLDÜ

Rapora göre, Suriye’de 2021 yılında Esed rejimi 299’u çocuk, 134’ü kadın olmak üzere 1.271 sivili katletti.

Screenshot 2022 01 15T025452.771

EN AZ 150 BİN İNSANIN AKIBETİ BELLİ DEĞİL

Esed rejimi güçlerinin iç savaş boyunca en az 1,2 milyon Suriyeliyi alıkoyarak çeşitli işkenceler uyguladığı belirtilen raporda, bunların bir kısmının hala tutsak olduğu ifade edildi.

Suriye İnsan Hakları Ağı, rejim zindanlarında tutulanlardan kimlik bilgilerine ulaştığı en az 150 bin kişiden haber alınamadığını kaydetti.

Öte yandan rapordan bağımsız olarak, Suriyeli muhalif kaynaklar, halihazırda Esad rejiminin cezaevleri ve sorgu merkezlerinde aralarında kadınların da olduğu en az 400 bin kişinin tutulduğunu belirtiyor.

İŞKENCE VE HASTALIKLAR CAN ALIYOR

Esed rejiminin kasıtlı alıkoyduğu kişileri işkence yoluyla öldürdüğü vurgulanan raporda, güvenlik birimlerinin işkence yuvalarına dönüştüğünün altı çizildi.

Raporda, asılsız suçlamalara başvurarak “keyfi tutuklamalar” yapan güvenlik birimlerinin, alıkoyduğu kişilere çeşitli işkenceler uygulamaya devam ettiği vurgulandı.

Sorgu ve gözaltı merkezlerine sahip güvenlik birimlerindeki ölümlerin işkence, hastalık ve tedavi görememekten kaynaklı olduğu kaydedildi.

24 METREKAREDE 50 KİŞİ KALIYOR

Alıkonulanların sağlık şartlarından yoksun yaşadıklarının altı çizilirken rejim zindanlarının çoğunda ortalama 24 metrekarelik odalarda 50 kişinin kaldığı vurgulandı.

İŞKENCECİLERE DOKUNULMAZLIK

Suriye’de Baas Partisinin 1963’te ülkedeki iktidarı ele geçirmesinin ardından, suça karışan güvenlik ve ordu güçleri mensuplarının yargılanmasının önü kesildi.

Yasama, yürütme ve yargı gibi ülkenin temel organlarını yarım asrı aşkın süredir elinde tutan rejim, iktidarını güçlendirmek ve muhalif sesleri bastırmak adına güvenlik birimlerindeki çalışanlarının yetkilerini artırdı.

Esed'In Işkence Timi

Suriye İnsan Hakları Ağı’nın raporuna göre 1969, 2008 ve 2011’de yapılan düzenlemelerle güvenlik birimi unsurları, askeri polis mensupları ve iş birlikçilerinin yargılanması engellendi.

Raporda ayrıca yüzbinlerce kişiye işkence yaptığı bilinen güvenlik birimlerinin, rejimin lideri Beşşar Esad’ın talimatına aykırı hareket edemeyeceği vurgulanırken suça karışan sorumlular hakkında herhangi bir işlemin yapılmadığı kaydedildi.

GÖSTERMELİK AFLARA RAĞMEN ALIKOYMALAR SÜRÜYOR

SNHR, Esed rejiminin Mart 2011’de başlayan iç savaş boyunca açıkladığı sözde 18 af kararı, “hayali” olarak tanımlayarak rejimin Suriyelileri alıkoymaya devam ettiğini vurguladı.

Ağın raporunda Esad rejiminin en son 2 Mayıs 2021’de sözde genel af ilan ettiği anımsatılırken karara rağmen son 7 haftada 159 kişinin rejim güçlerince alıkonulduğu belirtildi.

Esed'In Işkence Timi

Rejimin güvenlik birimlerinde işkence ve kötü sağlık koşulları yüzünden de 2 Mayıs’tan bu yana en az 13 kişinin yaşamını yitirdiği bilgisine yer verildi.

72 FARKLI İŞKENCE YÖNTEMİ

SNHR raporuna göre, Esad rejimi, fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddet içeren 72 ayrı işkence türü uyguluyor.

Esad rejimi alıkoyduğu kişilere fiziksel olarak 39, sağlık durumlarını ihmalde 6, cinsel istismarda 8, psikolojik işkence ve insan onuruna hakarette 8, askeri hapishane işkencelerinde de 9 farklı metot kullanıyor.

Ayrıca rejimin zorla çalıştırma ve hücrede yalnız bırakma gibi insan haklarına aykırı işkence uygulamaları da mevcut.

Esed'In Işkence Timi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Suriye diktatörü Esed’in işkence timi! 15 binden fazla kişi işkenceyle öldürüldü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir