Zelenski’den çağrı: “İsviçre Bankaları’ndaki Rus hesapları dondurulsun”

Ukrayna lideri Zelenski, Rus elitlerin İsviçre'deki banka hesaplarının dondurulmasını ve Rusya'dan çekilmeyen İsviçre şirketlerin için devletin adım atmasını istedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, İsviçre şirketlerini Rusya’da iş yapmayı bırakmaya davet etti ve İsviçre bankalarından Rus oligarklara ait hesapları dondurmalarını talep etti.

Zelenski dün yayınladığı bir video mesajında İsviçre halkına video bağlantısı aracılığıyla seslendi. Zelenski İsviçre’nin Moskova’ya karşı uygulanan AB yaptırımlarını desteklediğini belirterek İsviçre’yi Rusya’ya karşı daha fazla önlem almaya çağırdı.

Ukrayna lideri konuşmasında, “Bu, Rus devlet aygıtı için, gücün para olduğunu düşünmeye alışmış insanlar için çok şey ifade ediyor” dedi.

‘DEVLET ADIM ATSIN’

İsviçre devletine de seslenen Zelenski henüz Rusya pazarından ayrılmamış olan İsviçre şirketlerine baskı uygulanmasını isteyerek İsviçre’yi ek adımlar atmaya çağırdı. Zelenski şunları söyledi:

“Henüz Rusya pazarından ayrılmamış tüm İsviçreli şirketler bunu hemen yapsın. Rus savaş makinesine insanlarımızı öldürmesi için tek bir dolar, Frank veya Euro vermemek gerek. Böylece ülkemize karşı savaş suçu işleyen herkes İsviçre’de, İsviçre gayrimenkulünde ve İsviçre bankalarında hayatın tadını çıkaramayacak.”

Zelenski ayrıca, Rusya’dan ayrılmamış olan İsviçreli şirket Nestle’yi de hedef aldı. Ukraynalı lider, “Nesle’nin sloganı, ‘İyi yemek. İyi yaşam.’ ama Rusya’dan diğer Avrupa ülkelerine tehditler olduğunda, hatta nükleer şantaj olduğunda bile ayrılmayı seçmediler” dedi.

BANKALARDAKİ RUS HESAPLARI DONDURULSUN

Zelenski, aynı gün video aracılığıyla İsviçre parlamentosu üyelerine yaptığı hitabında da, Ukrayna’daki savaşı başlatmaktan sorumlu Rusların ülkedeli banka hesaplarının dondurulması gerektiğini belirtti. Zelenski, “Bu aynı zamanda kötülüğe karşı bir mücadeledir, böylece bu insanların mal varlıklarının, hesaplarının tamamen dondurulması söz konusu. Bu, büyük bir mücadele ve bunu yapabilirsiniz.” dedi.

İsviçre’de yaşamaktan zevk alanları bu ayrıcalıklardan mahrum etmek gerektiğini belirten Zelenski, “İsviçre bizimle olduğunda kesinlikle daha başarılıyız, Ukrayna sizinle olduğunda kesinlikle daha güçlüsünüz” diye konuştu.

NEDEN İSVİÇRE BANKALARI

İsviçre, tüm dünyada gelişmiş bankacılık sistemi ile tanınıyor. Tümü uluslararası bankacılık sistemine göre çalışan bankalar, dünyanın her yerinden çok sayıda müşteriye hizmet ediyor ve tam gizlilik ilkesini esas alıyor.

Yabancı mevduat hesaplarının güvence altına alınmasını ve gizliliğini destekleyen İsviçre Bankaları’na yönelen yabancılar genellikle önemli varlıkları kamu denetiminden korumak için ya da ağır vergilendirmenin yükünü hafifletmek için İsviçre’yi tercih ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’den ABD Kongresi’nde gönderme: “Pearl Harbor’ı ve 11 Eylül’ü hatırlayın”

 

Zelenski’den çağrı: “İsviçre Bankaları’ndaki Rus hesapları dondurulsun”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.