‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ paniği! Yunan basınından itiraf dolu sözler

Prag'da yapılan Avrupa Siyasi Topluluğu'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir Yunan gazeteciye verdiği "Bir gece ansızın gelebiliriz" yanıtı Yunan gündemini oldukça rahatsız etti. Olası savaş senaryolarını düşünen Yunan basını itiraf gibi bir cümleye yer vererek, "Yunanistan'ın ordusu Türkiye'nin dörtte biri kadar" dedi.

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Çekya’nın başkenti Prag’da gerçekleşen Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ikili görüşmelerinin ardından Prag Kalesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri damga vurdu. Türkiye’nin Yunanistan konusundaki net tavrını ortaya koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunan basınını bir hayli meşgul ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebilirz” sözlerine verdiği yanıt sonrası Yunanistan, yine Avrupa’dan medet umarak Türkiye’yi ‘uyarmalarını’ istedi.

Bu sözün ardından ise Yunan basınında olası savaş senaryoları gündeme gelmeye başladı. Olası bir savaş için özellikle üstünde durulan tarih ise 2023 ve sonrası.

Yunan basınında dolaşan haberlerde Türkiye’nin başka cephelerde de savaşa girebileceği, ancak NATO üyesi bir ülkeye karşı savaşa girmesinin bambaşka bir şey olduğuna dikkat çekildi.

Aynı zamanda ordu kıyaslamasının yapıldığı bir haberde Yunan ordusunun Türkiye’nin yalnızca ‘dörtte biri kadar’ olduğu; ancak Yunan halkının ‘moralinin daha yüksek’ olduğuna dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunan gazetecinin “Bir gece ansızın gelebiliriz dediğinizde Yunanistan’a saldırabiliriz mi diyorsunuz?” sorusu üzerine, “Bu sadece Yunanistan için değil, bizi rahatsız eden, bize saldıran hangi ülke olursa olsun, onlara karşı bizim cevabımız ‘bir gece ansızın gelebiliriz.’ Bunu böyle bilmeleri lazım, böyle anlamaları lazım. Şu an itibarıyla siz anladığınıza göre herhalde onlar da anlamıştır” demişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir