CHP’li Yüksel Taşkın itiraf etti: ‘Ortak Mutabakat Metni’ndeki bazı maddeler HDP için konuldu’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, 6’lı Masa'nın Ortak Mutabakat Metni'ndeki bazı maddelerin HDP için yapıldığını itiraf etti. Taşkın bu maddeleri, “Dokunulmazlıkların kaldırılmasının zorlaştırılması, parti kapatmanın zorlaştırılması, barajın yüzde 3’e düşürülmesi, kayyum meselesinin çözülmesi” olarak sıraladı.

featured

Türkiye’de 2023 seçimleri yaklaşırken, siyasi gündemde hareketlilik de giderek katlanıyor. Seçimlere yaklaşık 4 ay gibi kısa bir zaman kala, Millet İttifakı aday belirsizliğini koruyarak Ortak Mutabakat Metni’ni kamuoyu ile paylaştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın bazı maddelerin HDP için yapıldığını itiraf etti.

BİRÇOK ALANDA HÜKÜMETİN FAALİYETLERİNE SON VERİLECEĞİ AKTARILDI

Aday konusunda anlaşmaya varılamazken imzalanan mutabakat metninde; ekonomi, ulaşım, enerji, sağlık ve eğitim ile ilgili birçok alanda hükümetin faaliyetlerine son verileceği aktarıldı.

Mutabakat metni ile ilgili kafalarda soru işareti bırakan onlarca maddenin içeriği ise gün yüzüne çıkmaya başladı.

Millet İttifakı, “Seçme ve seçimle hakkını yok sayan kayyum uygulamalarına son vereceğiz” maddesi ile HDP’ye göz kırpmıştı.

Halk TV canlı yayınında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın ise HDP için düzenlenen diğer maddeleri açıkladı.

DOKUNULMAZLIK VE PARTİ KAPATILMASININ ZORLAŞMASI

Metinde, dokunulmazlıkların kaldırılması ve parti kapatılmasının zorlaştırılması, barajın yüzde 3’e düşürülmesi ve kayyum ataması maddelerinin HDP için konulduğu aktarıldı.

Benzer Haberler
ali-babacan-aferin
Ali Babacan’dan Ortak Mutabakat Metni yorumu: ‘Avrupa bize aferin diyecek’
gultekin-uysal
Ortak Mutabakat Metni toplantısında Gültekin Uysal uykuya daldı
ortak-mutabakat-metni-kayyum
Ortak Mutabakat Metni’nden PKK’ya müjde çıktı: ‘Kayyum uygulamasına son vereceğiz’

Taşkın, 6’lı masanın gizli ortağı olarak bilinen HDP için mutabakata konulan maddeleri, şu cümlelerle itiraf etti; ‘Bazıları diyor ki; Metinde Kürt yok HDP yok. Herkes spesifik bir yerden bakmaya çalışıyor. Bakın dokunulmazlıkların kaldırılmasının zorlaştırılması, parti kapatılmasının zorlaştırılması, barajın yüzde 3’e düşürülmesi, kayyum meselesinin çözülmesi. Ben bir ara 15 madde saymıştım bizim 85 Anayasa maddesinde. Doğrudan veya dolaylı olarak Kürt meselesiyle ilgili olabilecek.’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir