YKS ek tercih sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanır? 2022 YKS ek yerleştirme sonuç tarihi ile ilgili açıklama

YKS ek tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Herhangi bir üniversite programına yerleşemeyenler, YKS ek tercihler ile şansını deniyor. Başvuruları 07-13 Eylül 2022 tarihleri arasında alınan YKS ek yerleştirme sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu.

featured

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek tercihleri 13 Eylül’e kadar alındı. Bu sene üniversite öğrencisi olmak için şansını bir kez daha deneyen adaylar heyecanla tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi bekliyor. Gözler “YKS ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?” sorusuna çevrilmiş durumda. Peki, YKS ek tercih sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanır? İşte konuya ilişkin detaylar…

YKS EK TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

YKS ek yerleştirme takviminde tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih paylaşılmadı. Ancak ek yerleştirme üniversite kayıtlarının 26-30 Eylül tarihleri arasında alınacak olması sebebiyle tercih sonuçlarının 14-26 Eylül arasında açıklanması bekleniyor.

YKS ek tercih sonuçlarının sonuç.osym.gov.tr adresi üzerinden sorgulanacağı tahmin ediliyor.

2022 YKS EK TERCİH TARİHLERİ TAKVİMİ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2022 YKS ek tercih tarihlerini duyurdu. İşte, YKS ek tercih takvimi…

YKS ek yerleştirme tercihleri: 7 Eylül – 13 Eylül

YKS ek yerleştirme için ücret ödemeleri: 14 Eylül

YKS ek yerleştirme elektronik kayıtları: 25 Eylül – 28 Eylül

YKS üniversitede ek yerleştirme kayıtları: 26 Eylül – 30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

2022-YKS Ek Yerleştirme tarihi belli oldu

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınladı. 2022 ÖSYM YKS tercih kılavuzuna göre, ek yerleştirmelerin nasıl yapılacağan ilişkin detaylar paylaşıldı. Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2022-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir