İşte YKS 2022 Türkiye şampiyonları! Zeynep Dila Kuyucu ve Selin Aşıkiraz başarının sırrını açıkladı

Milyonlarca öğrencinin başvuru yaptığı YKS sonuçları açıklandı. İzmir Atatürk Lisesi öğrencisi 18 yaşındaki Selin Aşıkiraz eşit ağırlık Türkiye birincisi oldu. Kocaeli'nde oturan Zeynep Dila Kuyucu (18) ise Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve İngilizce alanlarında 500 tam puan alarak, Türkiye birincisi oldu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

18-19 Haziran’da gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçları ÖSYM’nin internet sitesinden açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre, AYT’nin eşit ağırlık alanındaki birinci İzmir’den oldu. Eşit ağırlık Türkiye birincisinin Atatürk Lisesi öğrencisi Selin Aşıkiraz olduğu öğrenildi. Selin Aşıkiraz’ın İzmir’in köklü okullarından Atatürk Lisesi’nin 2022 dönem birincisi de olduğu öğrenildi.

Selin Aşıkiraz, Türkiye birinciliğini Atatürk Lisesi Müdürü Ahmet Yılmaz’a ‘çak’ yaparak kutladı. SABAH’a konuşan Selin Aşıkiraz, “Geçen seneye göre sorular kolaydı. Türkçe soruları biraz zordu. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü tercih edeceğim. TYT için 11. sınıfta düzenli soru çözmeye başlamıştım. Deneme üzerinden devam ettim. Konu eksiklerimi kapattım” dedi. İnternette bazı öğretmenlerin sınavdan sonra soruları çözdüğünü anlatan Aşıkiraz, “İnternette yapılan yayınlarda soru çözümü yapan bazı öğretmenlerin çok fazla hataları oluyor ancak eminmiş gibi anlatıyorlar. O videolara göre benim Türkçede 6 yanlışım vardı. Sınav açıklanınca 1 yanlışım çıktı. O soru çözüm videolarına bakarak kimse üzülmesin. Sınav sonucunun açıklanmasını beklesin” dedi.

2 35

TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ BEKLEMİYORDUM

Sınav sonucunun açıklanmasıyla çok şaşırdığını söyleyen Selin Aşıkiraz, “Çok şaşırdım ve mutlu oldum. İlk 15 içinde olmayı bekliyordum ancak Türkiye birinciliği beklemiyordum. Tek çocuğum. Çok fazla kitap okuyordum. Son yıl sınava hazırlanmak için biraz ara vermiştim. Sosyal hayatı da geri planda bırakmamak gerekiyor. Sürekli ders çalışmanın verimli olacağını düşünmüyorum. İkisini bir arada götürmek ve dengelemek gerekiyor. Geçmişti profesyonel yüzüyordum. Liseye başladığımda bıraktım. Evde 10-15 dakika da olsa egzersiz yapıyorum” diye konuştu.

3 29

İŞE GİDERKEN BU GÜZEL HABERİ ALDIK

Mali müşavir anne Sermin Aşıkiraz, “Kızımın başarısıyla çok mutlu oldum. Çok gurur verici bir durum. Selin okul hayatı boyunca hep düzenli çalışan bir çocuktu. İlkokuldan başlayarak bugüne hep o şekilde devam etti” dedi. Bilgisayar mühendisi baba Serdar Aşıkiraz, “Bu sabah çok büyük bir mutlulukla kalktık.

Tam işe giderken bu güzel haberi aldık. Kızımdan güzel bir sonuç bekliyordum ama Türkiye birinciliği başka bir şey. Selin hangi meslekte mutlu olacaksa bizim hayalimiz odur. Selin kitap okumayı çok sever. Kocaman bir kütüphanesi var” dedi.

Atatürk Lisesi Müdürü Ahmet Yılmaz, “Sıralama önemli ancak sıralamadan önemli şeyler de var. Ülke ve insanlık sevgisi. Biz öğrencilerimizi bu bakış açısıyla yetiştiriyoruz. Selin de bu özellikleri taşıyan başarılı bir öğrencimiz. Öğretmenleriyle konuştuğumuzda bir derece bekliyorlardı. Bu konuda emeği geçen öğretmenleri, yöneticilerimi ve ailesini kutluyorum. Çünkü büyük bir emek ve çaba var. Bahtları açık olsun” dedi.

4 24

ZEYNEP DİLA: AİLEMİN BÜYÜK PAYI VAR

Özel Enka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümü öğrencisi Zeynep Dila Kuyucu da TYT ve İngilizce dil alanında Türkiye birincisi oldu. Babası ve annesi doktor olan Zeynep Dila, sınav sonuçlarını Darıca’daki evinde öğrendi. 9’uncu sınıftan bu yana düzenli olarak ders çalıştığını belirten Zeynep Dila, başarısında hem öğretmenlerinin hem de ailesinin büyük payı olduğunu söyledi.

5 13

‘SÜREKLİ TEKRAR YAPTIM’

Sürekli ders tekrarı yaptığını anlatan Zeynep Dila Kuyucu, “Böylece 12’nci sınıfa geldiğimde, çok fazla şey biriktirmiş olmuştu. Bu şekilde, TYT’ye geldiğimde yüzde 90’nını halletmiştim. 10’uncu sınıfta ise her hafta ya da 2 hafta da bir TYT denemesi çözdüm ve 11’inci sınfta tekrar etmeye devam ettim. Böylelikle 12’nci sınıfta sabahlamaya gerek kalmadan, düzenli bir şekilde sınav sürecini yönetmiş oldum” dedi.

‘İNTERNETİ VERİMLİ KULLANIN’

Son sınıfta tüm konuların yavaş yavaş ve en baştan tekrar edilmeye başlanılmasının doğru olacağını söyleyen Kuyucu, “Bu şekilde eksikleriniz belirlenecektir. Daha sonra birkaç saat, bu eksiklerin üzerinde çalışılması lazım. Zorlandığınız bir konunun başına oturmak zor biliyorum. Fakat bu size ne kadar zor geliyorsa gelsin, birazcık gayretle, sabırla, çabayla yapamayacağınız bir şey yok. Arkadaşlarınızdan ve öğretmenlerinizden yardım alın. İnterneti çok verimli bir şekilde kullanmaya gayret edin. Böylelikle eksiklerinizi tamamlayıp sınava girin” diye konuştu.

6 10

‘HEPSİNİN BENDE EMEĞİ ÇOK AYRI’

Bilgisayar mühendisliği okumak istediğini belirterek öğretmenlerine de teşekkür eden Kuyucu, “Allah rahmet eylesin. Şarık Tara başta olmak üzere müdürümüz, öğretmenlerimiz, arkadaşlarımız dahil olmak üzere hepsinin bende emeği çok ayrı. Enka’nın imkanları sayesinde, 4 sene boyunca fedakarlıkları ve bilgileriyle yol gösteren öğretmenlerimize çok teşekkür etmek istiyorum. Tüm aile üyelerimin de katkısı çok büyük. Annem ve babam 18 sene boyunca tüm fedakarlıkları ve destekleriyle hep yanımda oldular” ifadelerini kullandı.

‘DERS ÇALIŞ HİÇ DEMEDİK’

Mehmet Kuyucu ise kızının başarısından büyük gurur duyduklarını belirterek şöyle konuştu: “Zeynep, öğrenim hayatı boyunca bizi hiç üzmedi. Derslerine düzenli bir şekilde çalıştı. Hiçbir zaman kendisine ‘Kızım ders çalış’ diye bir cümle kullanmadık.

Kendisinden hiç incinmedik. Allah, yolunu açık etsin diyorum.” Sınav psikolojisinin çok zor olduğunu aktaran Kuyucu, çocukların ciddi bir baskı gördüğünü hatırlatarak ebeveynlere “Çocuklarınızın yanında olun” çağrısı yaptı.

 

İşte YKS 2022 Türkiye şampiyonları! Zeynep Dila Kuyucu ve Selin Aşıkiraz başarının sırrını açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.