Vatan Caddesi’nde görkemli 29 Ekim kutlaması! Geçit töreninden kareler…

featured

Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılı Türkiye’nin dört bir yanında törenlerle kutlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98. Yıl dönümü nedeniyle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında Fatih’teki Vatan Caddesi’nde resmi geçit töreni düzenlendi.

TÖREN İSTİKLAL MARŞI’YLA BAŞLADI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, Cumhuriyet Bayramı Kutlama Töreni’ne, eşleri; Hatice Nur Yerlikaya, Asuman Yeni ve Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte katıldı.

Çok sayıda vatandaş da ellerinde Türk bayraklarıyla Vatan Caddesi’ne koştu. Kutlamalar kapsamında; Yerlikaya, Yeni ve İmamoğlu, üstü açık araç üzerinde vatandaşları selamladı.

Tören; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitler için saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrağın göndere çekilmesiyle başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından, İstanbul Valisi Yerlikaya konuşmasını gerçekleştirdi.

TÜRK YILDIZLARI GÖSTERİ YAPTI

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il genelinde yapılan şiir yarışmasında birinci olan Rabia Bostancıoğlu’nun ödüllü şiirini okumasıyla devam eden törende, lise öğrencileri Hazal Aslan ve Ömür Baha Dokuzlar da Ömer Bedrettin Uşaklı’nın “Akdeniz’e Doğru” şiirini okudu.

Öğretmenlerden oluşan koro dinletisinin ardından Üsküdar Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu öğrencileri halk oyunları ekibi, folklor gösterisi sundu. Askeri bando takımının tören alanında yerini almasıyla geçit töreni başladı.

Törende, dünyada 8 süpersonik savaş uçağıyla gösteri yapan ilk ekip olan ‘Türk Yıldızları’nın şovu da yer aldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir