Ukrayna’da Kramatorsk tren istasyonuna bombalı saldırı! Rusya, füzenin üstüne bu notu yazmış

Ukrayna’daki Kramatorsk tren garına atılan iki füzenin ardından, tahliye bekleyen siviller arasında 30'dan fazla ölü ve 100'den fazla yaralı olduğu açıklandı.

featured

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta 44’üncü güne girilirken saldırılar yeniden şiddetini artırmaya başladı.

Ukrayna devlet demiryolu şirketi, Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusundaki Kramatorsk kentinde bulunan tren istasyonunu roketle vurduğunu duyurdu. Sivillerin tahliyesi için kullanılan tren istasyonunda 4’ü çocuk 39 kişinin hayatını kaybettiği, 100 kişinin de yaralandığı bildirildi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, tren istasyonun Tochka-U füzesiyle vurulduğunu açıklarken Rusya’nın füzeler üzerine yazdığı not dikkat çekti…

Ukrayna devlet demiryolu şirketi iki Rus roketinin Kramatorsk’taki tren istasyonuna isabet ettiğini ve can kaybına yol açtığını söyledi.

4’Ü ÇOCUK 39 ÖLÜ, ÇOK SAYIDA YARALI

Ukrayna Devlet Demiryolları (Ukrzaliznytsia) Müdürü Oleksandr Kamyshin yaptığı açıklamada, Kramatorsk tren istasyonuna gerçekleştirilen saldırıda 30 kişinin hayatını kaybettiğini, 100 kişinin de yaralandığını bildirdi.Kamyshin açıklamasında, “Bu, şehir halkına ve ulaşım altyapısına düzenlenmiş doğrudan bir saldırıdır” ifadelerini kullandı.

Ukrayna İstihbarat Servisi (SBU), Rus ordusunun Kramatorsk kentinde sivillerin beklediği tren istasyonuna yönelik saldırısında can kaybının 39’a yükseldiğini, ölenlerden 4’ünün çocuk olduğunu açıkladı.

İLK GÖRÜNTÜLER GELDİ

Ukrayna Savunma Bakanlığı kanlı saldırı sonrası ilk görüntüleri paylaştı. Dehşete düşüren fotoğraflarda istasyonun bahçesi kan gölüne dönmüş halde, çok sayıda insanın cansız bedeni yerlerde.

Son dakika: Rusya Kramatorsk kentinde bulunan tren istasyonunu vurdu 39 ölü, çok sayıda yaralı

Savaştan kaçıp güvenli bir bölgeye gitmek isterken saldırıya uğrayan insanların bavulları ve çantaları da kana bulanmış şekilde alanda görüntülendi.

Son dakika: Rusya Kramatorsk kentinde bulunan tren istasyonunu vurdu 39 ölü, çok sayıda yaralı

SİVİLLERİN TAHLİYESİ İÇİN KULLANILIYORDU

Ukrayna’nın doğusunda yer alan tren istasyonu sivillerin tahliyesi için kullanılıyor. Söz konusu tren hattı Lavyansk, Kramatorsk ve Lyman gibi şehirler için ‘tek çıkış yolu’ olarak biliniyor.

Kramatorsk Belediye Başkanı Aleksandr Goncharenko tren istasyonuna yönelik verdiği bilgide, “4 bin kişi istasyonda tahliye bekliyordu. Düşman bu insanları öldürmek istedi. Yüzde 90’ı yaşlı insanlar, çocuklar ve kadınlardı. Çok fazla ayağını, elini kaybeden yaralı var. 30-40 cerrah hastanede müdahale ediyor hastalara” ifadelerini kullandı.

ZELENSKİ: TOCHKA FÜZESİYLE VURDULAR

Saldırının ardından açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, tren istasyonunda binlerce Ukraynalı sivil olduğunu belirterek, “Rusya, Kramatorsk tren istasyonunu Tochka-U füzesiyle vurdu. Binlerce sivilin tahliye beklediği sırada gerçekleşen saldırıda, 30 sivil hayatını kaybetti ve 100’ü aşkın sivil ise feci şekilde yaralandı. Polis ve kurtarma ekipleri bölgede. Rus işgalciler acımasız yöntemlerine devam ediyor. Bizimle savaş alanında karşı karşıya gelecek güce ve cesarete sahip olmadıklarından, sivil nüfusu yok ediyorlar. Bu yapılan sınırı olmayan kötülüktür. Cezalandırılmazsa asla durmaz” ifadelerini kullandı.

ROKETİN ÜSTÜNDE DİKKAT ÇEKEN MESAJ

Rusya’nın fırlattığı Tochka-U füzesinin parçaları kent merkezinde görüntülendi. Roketin üzerindeki “çocuklarımız için” yazısı dikkat çekti.

Son dakika: Rusya Kramatorsk kentinde bulunan tren istasyonunu vurdu 39 ölü, çok sayıda yaralı

Ukrayna polisi roketin kalıntılarını inceliyor.

RUSYA: SALDIRI İLE İLGİMİZ YOK

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın istasyona saldırı düzenlediği suçlamalarını “provokasyon” ve “tamamen gerçek dışı” diye nitelendirdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov da, bölgede planlanmış bir harekat olmadığını söyledi.

SİVİLLER AKIN ETMİŞTİ

Rusya-Ukrayna arasındaki savaş 44 gündür sürüyor. Saldırı riskinin arttığı ve devam ettiği bölgelerde tahliyeler devam ediyor. Dün Donetsk Bölge Valisi Pavlo Kyrylenko’nun sıcak çatışmaların yaşanacağı yönündeki uyarısının ardından halk arasında panik başladı. Kramatorsk’ta siviller, kenti terk etmek için tren garına akın etti.

Son dakika: Rusya Kramatorsk kentinde bulunan tren istasyonunu vurdu 39 ölü, çok sayıda yaralı

Kramatorsk tren istasyonundaki sivil kalabalık dün böyle görüntülenmişti…

RUSYA: 81 ASKERİ TESİS VURDUK

Rusya’nın Ukrayna’da saldırıları devam ederken, her iki ülke tarafından da operasyonların son durumuna ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, devam eden saldırılar sırasında ağır kayıplar verdiğini belirterek, Donetsk bölgesindeki Pokrovsk, Slavyansk, Barvenkovo tren istasyonlarındaki yüksek hassasiyetli havadan fırlatılan füzeler, Donbass’a gelen Ukrayna birliklerinin rezervlerinin silahlarını ve askeri teçhizatını imha etti. Odessa’nın kuzeydoğusunda, Krasnoselka yakınlarındaki Bastion kıyı füze sisteminden gelen yüksek hassasiyetli füzeler, yabancı paralı askerlerin toplanma ve eğitim merkezini yok etti. Rus hava savunması, Staraya Zburyevka yakınlarında 5 insansız hava aracını havada düşürdü. Rus havacılık ve füze birlikleri, 2 komuta noktası, Osa fırlatıcı, 3 MLRS, 9 kale ve Ukrayna askeri teçhizatının yoğunlaştığı 59 alan dahil olmak üzere Ukrayna’nın 81 askeri tesisini vurdu” ifadelerini kullandı.

Son dakika: Rusya Kramatorsk kentinde bulunan tren istasyonunu vurdu 39 ölü, çok sayıda yaralı

Saldırı sonrası trenin camlarının patladığı görüldü…

UKRAYNA:19 BİN RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, savaşın başından bu yana 19 bin Rus askerinin öldürüldüğü belirtilerek, “Savaşta 19 bin Rus askeri öldürüldü. 700 tank, bin 891 zırhlı askeri araç, 333 malzeme sistemi, 55 uçaksavar, 150 uçaksavar helikopter, bin 361 askeri ekipman, 7 bot, 25 özel askeri ekipman imha edildi” denildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir