Twitter Musa Orhan’ı unutmadı, tutuklansın talebi yine gündemde

featured

Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisine tecavüz ettiğini belirten bir mektup yazarak 16 Temmuz günü intihar eden 18 yaşındaki İpek Er için sosyal medya ayağa kalkmış, Musa Orhan’ın tutuklanması için bir kampanya başlatılmıştı.

Batman’ın Beşiri ilçesinde meydana gelen olayda 18 yaşındaki İpek Er, kendisinden geriye bir mektup bırakarak, Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tecavüzüne uğradığı için kendini öldürdüğünü yazdı.

Savcılıktan yapılan açıklamada, “Şüpheli 17 Temmuz 2020’de tutuklama istemiyle Siirt Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş, şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Soruşturmanın tamamlanmasına müteakip şüpheli hakkında 27 Temmuz 2020’de Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesine nitelikli cinsel saldırı suçundan iddianame tanzim edilerek kamu davası açılmış ve Adli Tıp Kurumu raporunda belirtilen bulgular doğrultusunda yargılamayı yapacak mahkemeden şüphelinin tutuklanması talep edilmiştir. Mahkemenin Başsavcılığımızın talebi hakkında bir karar vermesi beklenmekte olup yargılama süreci devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

TUTUKLANDI

Savcılıktan yapılan açıklamanın ardından, şüpheli Musa Orhan’ın tutuklanarak cezaevine gönderildiği duyurulmuştu.

MUSA ORHAN NEDEN SERBEST KALDI?

Hürriyet’in bir haberinin ardından vatandaşların en çok merak ettiği konular ‘Uzman Çavuş Musa Orhan tahliye mi edildi’ ve ‘Musa Orhan neden tahliye edildi’ oldu.

Hürriyet’in haberine göre, mahkemenin verdiği tahliye kararı sonrası Orhan; dün akşam; tutuklu bulunduğu cezaevinden salıverildi.

MAHKEME, TAHLİYE KARARI VERDİ

Musa Orhan’ın avukatı Dr. Mehmet Erkan Akkuş; tutuklama kararına itiraz etti. Avukat Akkuş, itiraz dilekçesinde müvekkilinin kaçma şüphesinin bulunmadığını öne sürdü.

MUSA ORHAN TUTUKLANSIN KAMPANYASI DEVAM EDİYOR

İntiharının ardından yaklaşık bir ay hastanede tedavi gören İpek Er’in hayat mücadelesini kaybetmesinin ardından serbest bırakılan Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tutuklanması için, sosyal medya kullanan vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri ayağa kalktı.

https://twitter.com/behzo_/status/1306218199495643136

https://twitter.com/OlmasydnOlmazdk/status/1306217754832273410

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir