Twitter mavi tik için aylık para alacak!

Twitter'ın sahibi olan Elon Musk, çalışanlarına ilk ültimatomunu verdi. Musk'ın yönetimine geçen Twitter, mavi tık için kullanıcılardan ayda para ödemesini isteyecek. Mavi tik için ayda istenilecek rakam ise daha şimdiden tartışmalara yol açtı.

featured

Twitter mavi tik sahipliğini ücretli hale getirecek ve bunun için fazla zaman kaybetmeyecek.

The Verge tarafından görülen iç yazışmalara ve konuya aşina olan kişilere göre, Twitter’ın ek özelliklerinin kilidini açan aylık 4,99 ABD doları değerindeki isteğe bağlı aboneliği olan Twitter Blue’yu, kullanıcıları da doğrulayan daha pahalı bir aboneliğe dönüştürmek amaçlanıyor.

Twitter şu anda yeni Twitter Blue aboneliği için 19,99 ABD doları ücretlendirmeyi planlıyor.

Geçerli plana göre, doğrulanmış kullanıcıların abone olmaları veya mavi onay işaretlerini kaybetmeleri için 90 günleri olacak.

Projede çalışanlara, özelliği başlatmak için 7 Kasım’a kadar zamanları olduğu, aksi takdirde işten çıkarılacakları söylendi.

Elon Musk Twitter’ın sahibi olmadan önce yaptığı açıklamalarda hesap onaylama ve botlarla mücadele gibi konularda farklı bir yaklaşımı benimseyeceğinin sinyalini daha önce vermişti.

Pazar günü attığı twitte ise, “Tüm doğrulama süreci şu anda yenileniyor” dedi.

GELİRİN YÜZDE 50’SİNİN ABONELİKLERDEN GELMESİNİ İSTİYOR

Diğer taraftan Musk, abonelikleri uygulamada önemli bir fırsat olarak gördüğünün defalarca söyledi ve geçen hafta Twitter çalışanlarıyla yaptığı bir toplantıda bir kez daha aboneliklerin gelecekte uygulamanın gelirinin yüzde 50’sini oluşturmasını beklediğini belirtti.

Bununla birlikte, Twitter’ın 2. çeyrek kazanç raporuna göre aylık geliri yaklaşık 1,2 milyar dolar, bu nedenle Musk aboneliklerde ayda yaklaşık 600 milyon dolar kazanmayı hedefliyor.

Şu anki durumda, Musk’ın bu hedefine ulaşması için ise Twitter’ın aktif kullanıcı tabanının yarısından fazlası olan 120 milyon kullanıcının Twitter Blue aboneliği için ayda 4,99 dolar (yaklaşık 93 lira) ödemesi gerekiyor.

Eğer Twitter Blue’nun fiyatı 19,99 dolara çıkarılırsa, ücretli abone sayısının 30 milyona (yaklaşık 372 lira) çıkması yeterli olacak.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir