Türkiye de Koronavirüs aşısı için kolları sıvadı

featured

Koronavirüsle olan mücadele tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de devam ediyor. Başkan Recep Tayip Erdoğan’ın, ‘Hayvan deneyleri tamamlandı, insan üzerinde çalışma safhasındayız’ sözlerinin ardından koronavirüsle ilgili bir son dakika açıklaması da Gen Mühendisi ve Biyoteknoloji Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin’den geldi. Koronavirüs aşısı için tarih veren Tekin, ‘2021 Mart tarihinde aşımızın çıkmasını bekliyoruz.’ dedi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise, ‘Hem aşı da hem de ilaçta çok güzel sonuçlar elde etmeye başladık’ dedi.

Koronavirüs Türkiye Platformu tarafından sürdürülen aşı ve ilaç çalışmalarında önemli mesafeler katedildi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal son durumu anlattı. Mandal, “Çok hızlı bir şekilde ilerledik. Hem aşıda hem de ilaçta güzel sonuçlar elde etmeye başladık” derken, Türkiye’deki 8 aşı ve 10 ilaç projesinin koordinatörü Gen Mühendisi ve Biyoteknoloji Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin ise aşı için tarih verdi.

“HEM AŞIDA HEM İLAÇTA GÜZEL SONUÇLAR ELDE ETMEYE BAŞLADIK”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal yaptığı açıklamada, “Mart ayından itibaren biz bu süreçle karşı karşıyayız. Aralık ayında bu süreç daha Türkiye’ye gelmeden evvel bu çalışmalara başlamıştık. Geçmişimizde, bizim sağlık alanında desteklediğimiz projeler var. Devletimiz tarafından 2.3 milyarlık bir kaynak ayrılmıştı. Türkiye Kovid19 Platformu’nu oluşturduk. Şu an 18 tane proje çalışılıyor. 10’u tedavi ve ilaç, 8’i de aşı alanında. Biz 9 ay gibi bir hedef koymuştuk. Mayıs ayında sizlerle bir araya geldiğimizde yaz aylarında ilaçla ilgili, yıl sonunda da aşıyla ilgili güzel haberler vereceğimizi söylemiştik.Çok hızlı bir şekilde ilerledik. Hem aşıda hem de ilaçta güzel sonuçlar elde etmeye başladık. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız iki gün önce hem ziyarette bulundular, hem açılış gerçekleşti. Bu konuda teknik anlamdaki bilgileri de sizlerle paylaşıyor olacağız.” ifadelerini kullandı.

AŞI İÇİN TARİH VERDİ

Türkiye’deki 8 aşı ve 10 ilaç projesinin koordinatörü Gen Mühendisi ve Biyoteknoloji Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin de önemli değerlendirmelerde bulundu.

Tekin şu ifadeleri kullandı:

“İki aşımızda hayvan aşamasını geçtik. Klinik çalışma için bir tanesini etik kuruluna aldık. Onay aldıktan sonra da insan çalışmaları başlayacak. İlk önce faz1 başlayacak. Aşının yan etkisinin olmadığını göreceğiz orada. Arkasından faz2 ve 3 gelecek. Bizim hedefimiz 2021 Mart tarihinde aşımızın çıkmasını bekliyoruz. Her şey yolunda giderse, hem teknik hem bürokratik anlamda işlerimiz yolunda giderse biz bu işi yapabileceğimize inanıyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir